Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Italové rozbili obří mafiánskou síť na Sicílii. Vynucovala si pronájem půdy, na kterou poté brala zemědělské dotace

Svět

  15:00
MESSINA/PRAHA - Po nebývalém zátahu italské policie na Sicílii skončila ve vazbě či domácím vězení téměř stovka podvodníků. Jsou podezřelí z organizovaného zneužití evropských zemědělských dotací.

Italská policie (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Kdo se chová jako ovce, toho nakonec vlci sežerou. Toto italské přísloví použil sicilský farmář Ignazio Di Vincenzo, když se jej reportéři ptali, zda od tamějších mafiánských bossů, kteří jej před lety bez pozvání navštívili se „žádostí“ o pronájem půdy, dostal vůbec nějaké peníze. „Neviděl jsem ani cent,“ upřesnil.

Sicilská mafie získala podvodem jako dotace na zemědělství miliony z fondů Evropské unie

Di Vincenzo byl jedním z řady vlastníků půdy, jež členové dvou mafiánských rodin od roku 2012 přiměli k pronájmu půdy a na tuto plochu pak prostřednictvím zdánlivě legální procedury čerpali ze zemědělských fondů Evropské unie tučné dotace. Šlo o velice ziskový byznys: mafiáni „nabídli“ vlastníkům sumu kolem 36 eur (asi 930 korun) za hektar a rok a na stejnou plochu pak čerpali na dotacích sumu v rozmezí 800 až 1300 eur (až 33 tisíc korun).

Mafiáni profitovali i z volné státní půdy, kterou si pomocí sítě spřátelených „tipařů“ také pronajímali. Ani zisk v řádu tisíců procent ale klanům nestačil a mafiáni – opět pomocí uplacených úředníků a zfalšovaných dokumentů – vykazovali do Bruselu větší rozlohu půdy, než kterou měli ve skutečnosti pronajatou. Tím mohli čerpat dotace například na plochy, na nichž již stála železniční trať či vojenská základna.

Chtěli zabít šéfa přírodního parku

Před několika dny utrpěla „dotační mafie“ kritický zásah: po obří akci italské policie a finanční stráže, které se účastnila i zvláštní protiteroristická jednotka, byly z rozsáhlých podvodů a falšování úředních listin obviněny téměř dvě stovky lidí. Z nich 94 skončilo buď ve vazbě (včetně vůdců klíčových mafiánských klanů Batanesi a Bontempo Scavo) či v domácím vězení.

Sicilská mafie podniká v zelené energii. Její kontakty se táhnou až do vrcholné politiky

Jádro mafiánského „zlatého dolu“ leželo v okolí obce Tortorici v odlehlém pohoří Nebrodi na severovýchodě Sicílie. Část území se nachází v chráněném přírodním parku Nebrodi a to se nakonec mafiánům stalo osudným. O systematický nátlak na tamější vlastníky půdy se totiž začal zajímat Giuseppe Antoci, který se v roce 2013 stal šéfem chráněné oblasti. Antoci postupně prosadil pro čerpání dotací preciznější kontrolní mechanismy, jež se posléze staly součástí italského právního systému. To začalo kriminální byznys znesnadňovat a sicilští mafiáni se Antociho kvůli tomu v květnu 2016 pokusili sprovodit ze světa. Ten však díky tomu, že cestoval v pancéřovaném autě, atentát přežil. Dnes žije pod trvalou policejní ochranou.

Tři a půl roku po atentátu konečně „spadla klec“, vyhráno ale ještě není. „Uťali jsme té hydře hlavu, to ano. Abychom je ale dostali za mříže, musíme prokázat organizované spiknutí. Jednotlivé případy podvodů se totiž obvykle trestají jen mírně,“ říká Gerardo Mastrodomenico, šéf finanční stráže provincie Messina.