Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italský premiér Conte podá v úterý demisi, jeho vláda ztratila většinu v Senátu

Svět

  19:29aktualizováno  21:31
Řím - Italský premiér Giuseppe Conte v úterý rezignuje, což automaticky znamená demisi celého kabinetu. Conte svůj úmysl oficiálně oznámí na úterním zasedání vlády, které začne v 09:00 SEČ. Následovně předá demisi prezidentovi republiky Sergiovi Mattarellovi, stojí v tiskovém prohlášení kabinetu. Italská vláda končí poté, co minulý týden ztratila v Senátu absolutní většinu kvůli odchodu jedné z koaličních stran.
Giussepe Conte

Giussepe Conte foto: Reuters

Conteho kabinet těsně přestál hlasování o důvěře v italském Senátu

Podle deníku Corriere della Sera premiér doufá, že ho prezident znovu pověří sestavením vlády. Po demisi kabinetu prezident republiky obvykle jedná s parlamentními kluby, aby zjistil, zda existuje vládní většina v obou komorách parlamentu. O důvěře totiž hlasují Sněmovna i Senát. Pokud tomu tak není, může prezident parlament rozpustit a vypsat předčasné volby.

Contemu dnes vyjádřili důvěru obě největší vládní strany - Demokratická strana a Hnutí pěti hvězd. Ty doufají, že se během vládní krize podaří Contemu rozšířit svou podporu v Senátu na absolutní většinu, napsala agentura ANSA.

Conteho kabinet minulý týden přestál hlasování o důvěře v dolní i horní komoře parlamentu. V Senátu ale kabinet nedosáhl absolutní většiny. Kabinet dostal v Senátu důvěru jen díky tomu, že se hlasování zdrželi zákonodárci ze strany Živá Itálie (Italia Viva), která před dvěma týdny spustila vládní krizi stažením svých ministryň z vlády.

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho, přežití ale nemá jisté

Pravicová opozice naopak žádá vypsání předčasných voleb. Jedinou výjimku tvoří bývalý premiér Silvio Berlusconi, který je vůdcem parlamentní strany Forza Italia. Berlusconi dnes prohlásil, že řešením stávající krize může být také vláda národního sjednocení s jiným premiérem, než je Conte.

Vůdce strany Živá Itálie Matteo Renzi kritizoval premiéra za málo kolegiální styl vládnutí a také za přípravu plánu obnovy italské ekonomiky, který má mít k dispozici bezmála 230 miliard eur (zhruba 5,8 bilionu korun).

4. března 2018 - Parlamentní volby vyhrála středopravicová koalice protiimigrační Ligy Mattea Salviniho s Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie (FI), nezískala ale v parlamentu většinu. Hnutí pěti hvězd (M5S), které skončilo druhé, bylo ochotné uzavřít koalici jen s Ligou. Ta to odmítla jednak kvůli sporu o premiérské křeslo, jednak kvůli požadavku, aby se Liga zbavila Silvia Berlusconiho. Hnutí následně oslovilo Demokratickou stranu (PD), která skončila třetí, ale i ta odmítla.

17. května 2018 - Po devíti týdnech marného vyjednávání začal prezident Sergio Mattarella uvažovat o vytvoření úřednické vlády, která by vedla zemi alespoň do konce roku. Následně dala FI najevo, že nebude vládní koalici Ligy a M5S bránit.

18. května 2018 - M5S zveřejnilo konečnou verzi koaliční smlouvy s Ligou, ve které se strany odvracejí od úsporných opatření EU. Novým premiérem se 23. května stal právník Giuseppe Conte.

27. května 2018 - Conte se vzdal jmenování do funkce, když prezident Mattarella odmítl jmenovat jím navrženého ministra financí Paola Savonu.

1. června 2018 - Nová vláda složila přísahu, premiérem zůstal Conte, ministrem financí se stal téměř neznámý profesor ekonomie Giovanni Tria.

28. června 2018 - Ve snaze prosadit do závěrů summitu EU své požadavky týkající se migrační problematiky zablokoval premiér Conte schválení už domluvených závěrů schůzky k tématům, jako je obrana a bezpečnost či digitalizace evropského hospodářství. Země EU nakonec dospěly ke kompromisu, který znamenal ústup od původního požadavku Itálie, aby ostatní země EU převzaly spoluodpovědnost za migranty ze Středozemního moře, přesto byl nakonec pro Conteho přijatelný.

14. srpna 2018 - Na dálnici A10 v Janově se zřítil asi stometrový úsek Morandiho mostu, při neštěstí zemřelo 43 osob, premiér Conte vyhlásil v regionu Ligurie 12měsíční výjimečný stav. Letos v červnu pyrotechnici odstřelili dva zbývající pilíře mostu.

2019

9. února 2019 - V centru Říma se na demonstraci svolané velkými odborovými svazy sešly desetitisíce lidí protestujících zejména proti hospodářské politice vlády. Kromě odborářů se do protestu zapojili i příznivci opoziční Demokratické strany (PD) a studentské svazy. Podle organizátorů přišlo na 200.000 lidí.

27. května 2019 - Volby do Evropského parlamentu v Itálii drtivě vyhrála Liga, zdvojnásobila zisk z parlamentních voleb. Na druhém místě skončila Demokratická strana (PD) a třetí vládní M5S.

5. srpna 2019 - Senát schválil přísný zákon o bezpečnosti a migraci, který rozšiřuje pravomoci ministra vnitra, může zapovědět humanitárním lodím vstup do teritoriálních vod, plavidla snáze zabavit a jejich kapitánům uložit pokutu až milion eur. Dosud byla maximální výše trestu 50.000 eur. Už dříve zákon schválila i Poslanecká sněmovna.

7. srpna 2019 - Vyvrcholila série sporů v koalici, když se M5S neúspěšně pokusilo v parlamentu zarazit výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem (TAV), kterou pokládá za zbytečnou a příliš nákladnou. O den později požadoval Salvini hlasování v parlamentu o důvěře vládě; o krizi jednal také Mattarella s Contem.

18. srpna 2019 - Vedení M5S na jednání došlo k závěru, že Salvini už pro něj není důvěryhodný partner.

20. srpna 2019 - Premiér Conte v parlamentu oznámil svou demisi. V projevu v Senátu ostře kritizoval Salviniho, kterého mimo jiné obvinil, že staví vlastní a stranické zájmy nad zájmy země. Conte později předal svou demisi prezidentovi Mattarellovi, který ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

28. srpna 2019 - Italské formace M5S a PD se dohodly, že utvoří koaliční vládu s Contem v čele. O den později prezident Mattarella pověřil Conteho sestavením nové vlády.

5. září 2019 - Přísahu složila nová Conteho vláda.

2020

24. února 2020 - V Itálii se začala výrazně šířit nákaza novým typem koronaviru, nejvíce zasaženo bylo pět regionů na severu země. Počet nakažených přesáhl 200, čímž se země stala co do počtu infikovaných covidem třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

10. března 2020 - Kvůli šíření koronaviru zavedla italská vláda karanténu pro celou zemi, prodloužila ji až do 3. května.

19. března 2020 - Itálie zaznamenala 3405 mrtvých s covidem a stala se tak co do počtu obětí nejhůře zasaženou zemí na světě.

11. listopadu 2020 - Počet nakažených covidem v Itálii přesáhl milion, obětí bylo téměř 43.000.

24. prosince 2020 - Infekce koronaviru se v Itálii potvrdila u více než dvou milionů lidí, počet obětí překonal hranici 70.000.

2021

13. ledna 2021 - Italskou vládu se rozhodly opustit ministryně zemědělství Teresa Bellanovaová a ministryně pro záležitosti rodin a rovné příležitosti Elena Bonettiová z menší koaliční strany Italia Viva (IV). Důvodem rozkolu v italské vládní koalici se stal přístup k pandemii a také využití prostředků z plánu obnovy ekonomiky související s rozdělením asi 209 miliard eur z unijního koronavirového fondu obnovy.

19. ledna 2021 - Italský Senát těsně vyslovil důvěru Conteho vládě. Kabinet před tím přestál i hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně.

25. ledna 2021 - Premiér Conte oznámil, že v úterý rezignuje, což automaticky znamená demisi celého kabinetu. Podle deníku Corriere della Sera premiér doufá, že ho prezident znovu pověří sestavením vlády.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat