Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho, přežití ale nemá jisté

Giussepe Conte

Giussepe Conte foto: Reuters

Řím - Italská Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet předstoupil před zákonodárce poté, co minulý týden vládu opustili zástupci jedné z koaličních stran. V úterý je na pořadu hlasování o důvěře v Senátu, kde ale vláda nemá jasnou většinu zaručenou. Výsledek je tak velice nejistý, napsala agentura AFP. Kdyby druhá komora důvěru nevyslovila, vláda by musela podat demisi.
  20:54

V úterním hlasování by vládě mohla pomoci skupina „konstruktivních senátorů“. Není ale jasné, kolik takových zákonodárců je. Kabinet by mohl hlasování přežít i v případě, že by nedosáhl absolutní většiny 161 hlasů. Strana Živá Itálie (Italia Viva), která stažením svých dvou ministryň vyvolala vládní krize, totiž uvedla, že se v obou komorách parlamentu zdrží hlasování. To by k vyslovení důvěry zřejmě mohlo stačit.  Pro důvěru hlasovalo 321 poslanců, proti jich bylo 259.

V Itálii začal největší proces s mafií od minulého století, je obviněno na 330 lidí

V italském uspořádání hlasují o vládní důvěře obě rovnocenné komory parlamentu. Pokud vláda v jedné z nich neuspěje, musí odstoupit. Prezident republiky pak obvykle zahájí konzultace s parlamentními stranami, aby zjistil, zda je možné v obou komorách složit většinu.

Ve svém vystoupení před poslanci  premiér vyzval k podpoře jeho vlády všechny proevropské zákonodárce. Mezi cíle kabinetu uvedl provedení reforem a úspěšné čerpání prostředků z evropského plánu obnovy. „Společnosti, která postupně vychází z koronavirové krize, nemůžeme dát průměrné odpovědi,“ uvedl Conte. Premiér také odmítl kritiku za to, jak jeho vláda přistoupila k epidemii.

Pravicová opozice kritizovala priority vlády. Podle vůdkyně opoziční strany Bratři Itálie Giorgie Meloniové vláda nemá jasnou většinu v parlamentu a její podpora stojí na nezařazených zákonodárcích. Vyzvala proto k předčasným volbám. Vůdce další opoziční strany Liga Matteo Salvini uvedl, že Conte „žije na jiné planetě“. Salvini byl v letech 2018 a 2019 ministrem vnitra a místopředsedou v první Conteho vládě.

Vládní krize vypukla poté, co Živá Itálie stáhla minulý týden z kabinetu své dvě ministryně. Šéf strany a bývalý premiér Matteo Renzi kritizoval Conteho za příliš „samotářský“ styl vládnutí a za to, jak kabinet přistoupil k plánu obnovy v hodnotě bezmála 223 miliard eur (asi 5,8 bilionů korun), který je financovaný z evropských fondů.

Giuseppe Conte řídí zemi od roku 2018. Do srpna roku 2019 vedl kabinet, který se opíral o podporu populistického Hnutí pěti hvězd a pravicové Ligy. V srpnu 2019 z vládní koalice vystoupila Liga, která chtěla jít k předčasným volbám. Premiérovi se ale podařilo vytvořit novou koalici, jejíž součástí se vedle Hnutí pěti hvězd staly Demokratická strana a další levicová uskupení, jež byly do té doby v opozici.

Autor: