Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jeden unesený Izraelec za 1000 Palestinců. Expert připomíná příběh Gilada Šalita, pro Hamás byl poučením

ilustrační snímek foto: Reuters

Rozhovor
Izrael nadále bombarduje cíle Hamásu v Pásmu Gazy a snaží se ze svého území vyhnat infiltrované ozbrojence. Ti ale již podle Marka Čejky, odborníka na problematiku Blízkého východu, svého symbolického vítězství dosáhli. „Tolik mrtvých civilistů je pro Izrael jednou z nejhorších tragédií moderních dějin,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.
  12:45

Lidovky.cz: Čím Hamás Izraelce zaskočil nejvíce a jak se to vůbec mohlo stát?
Hamás je komplexní organizace, která má své sociální a zároveň ozbrojené alias teroristické křídlo – Brigády Al-Kasám. Izraelci s nimi mají velké zkušenosti z minulosti. Přesto je najednou překvapí jejich útok podobně, jako tomu bylo před 50 lety, když Izrael napadly syrské a egyptské jednotky při Jomkipurské válce.

Izrael oznámil totální blokádu Pásma Gazy, ovládl vesnice v jeho blízkosti

Podle mě je to obrovské selhání vedení země v čele s Netanjahuem a zpravodajských služeb. Vždyť Izraelci u Gazy dlouhodobě budovali svou síť základen, sledovacích stanovišť, měli drony a nejmodernější technologie.

Roli v tomto selhání mohly sehrát hlavně následující faktory. Podcenění Hamásu nekompetentními politiky – například tolik kritizovaný extremista Ben Gvir je ministrem národní bezpečnosti – a zpravodajci, přílišné spoléhání se na moderní technologie, avšak zároveň absence vlastních agentů v Gaze. Ve stejné chvíli mohlo dojít k zahlcení zpravodajských služeb informacemi, jelikož v oblasti je stále dynamický vývoj, takže zpravodajci situaci špatně interpretovali a nedokázali ji zasadit do celkového kontextu.

Lidovky.cz: Jaké cíle nyní obě strany konfliktu mají?
V případě Izraele jde samozřejmě hlavně o zastavení infiltrace svého území, což se nyní již daří. Cílem bude také likvidace členů Hamásu, hlavně jeho militantního křídla, Brigády Al-Kasám. Zde je namístě připomenout, že zdaleka ne všichni Palestinci Hamás v tomto podporují. A řada lidí v pásmu Gazy se cítí být jako mezi mlýnskými kameny: jedním je Izrael s nespočtem brutálních vojenských akcí proti Gaze za uplynulá dvě desetiletí a druhým autokratický a extremistický Hamás.

Hamás nemá kapacity, aby Izrael vojensky porazil či okupoval, vždyť ten má jednu z nejsilnějších armád světa. Hamásu však šlo spíše o symbolické – třeba i jen krátkodobé – vítězství a zasazení bolestivé rány nepříteli. To se mu povedlo v monstrózních rozměrech. Tolik mrtvých civilistů během jednoho dne Izrael neměl v žádném izraelsko-arabském konfliktu. Z tohoto pohledu jde pro ně o jednu z nejhorších tragédií moderních izraelských dějin.

Hamás měl k útoku i jeden překvapivý motiv. Operace Ocelový meč bude velká, ale pomalá, říká český diplomat v Izraeli

Lidovky.cz: Kdy by nynější konflikt mohl skončit? Izraelský premiér Benjamin Netanjahu předjímal dlouhou a těžkou válku.
Pro Izraelce byla nejvíce zničující částí konfliktu zřejmě sobota, kdy vše vypuklo. Nyní záleží, jak se budou vyvíjet jejich vojenské operace proti Hamásu, které jsou už teď opět doprovázené mohutným bombardováním a velkými palestinskými ztrátami, včetně mnoha civilistů. Obvykle trvají podobné izraelské odvety dny či týdny, ale tentokráte to může být výrazně komplikovanější.

Hamás nyní zadržuje celou řadu rukojmích a bude toho využívat k vyjednávání a to bude Izraelce vážně limitovat. Vzpomeňme si na případ vojáka Gilada Šalita. Toho Izrael v roce 2011 vyměnil po pětiletém vyjednávání za více než tisíc vězněných Palestinců. Hamás o této zkušenosti dobře ví a jistě s ní bude kalkulovat.

Únos vojáka Gilada Šalita

Gilad Šalit, který má také francouzské občanství, byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Izzudína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem palestinského radikálního hnutí Hamas, a dvě další palestinské radikální skupiny. Propuštěn byl po pěti letech výměnou za 1027 palestinských vězňů. Izraelskou armádní helikoptérou přeletěl na základnu Tel-Nof, kde lékaři během prohlídky konstatovali podvýživu a nedostatek vitamínů. Po setkání s rodiči odletěl jinak zdravý Šalit helikoptérou do Izraele, kde jej přivítaly davy příznivců.

Lidovky.cz: Co podle vás bude s Pásmem Gazy, až konflikt skončí?
Nyní se celkově nabízí otázka, zda má ještě vůbec nějakou budoucnost dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu předpokládající vznik nezávislé Palestiny vedle Izraele na západ od řeky Jordán.

Marek Čejka

Marek Čejka, odborník na problematiku Blízkého východu.
  • Politolog, právník a vysokoškolský pedagog zaměřující se na region Blízkého východu.
  • V minulosti působil mimo jiné i na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
  • Je autorem řady článků (Odkaz) a knih, jako například „Izrael a Palestina“, která vyšla vloni již v pátém aktualizovaném vydání.

Izraelská armáda samozřejmě nemůže z mnoha důvodů Gazu prostě srovnat se zemí. Gaza a její obyvatelé tam budou nadále, a dokud bude Izrael pokračovat v blokádách a destrukci, bude to přesně to, co Hamás a další podobné organizace jako Palestinský islámský džihád posiluje.

Tito radikální aktéři ukázali mimořádnou životnost i ve chvílích, kdy byly třeba celé generace jejích vůdců a radikálů Izraelem zlikvidovány. Situace je teď ale velmi nebezpečná nejen s ohledem na dění kolem Gazy. Je více regionálních aktérů – jako je například Hizballáh, Írán a možná i Sýrie – které by si přály zasadit Izraeli podobné údery. Izrael by ale také potřeboval prozíravější politické vedení. To v čele s Netanjahuem nese zodpovědnost jak za aktuální bezpečnostní selhání, tak i za mnohá další z minulosti.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...