Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael hlásí i přes uzavření země denní nárůst 6861 nakažených. Nemocnicím hrozí kolaps, docházejí lůžka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo/Oded BaliltyČTK

Tel Aviv  V Izraeli se nákaza koronavirem za uplynulý den potvrdila u 6861 lidí, což je nový rekord. Informovala o tom agentura AP, podle níž představitelé vlády jednají o možném zpřísnění celostátní karantény. Zhruba devítimilionový Izrael nyní má jedny z nejvyšších počtů případů infekce v přepočtu na obyvatele na světě.

Nemocnice se mezitím blíží k naplnění svých kapacit. Nákaza se podle webu The Times of Israel dosud prokázala u 200 041 lidí, z nichž se 144 401 zotavilo a 1316 zemřelo. Ve vážném stavu je 634 pacientů s covidem-19.

Minulý týden izraelská vláda zavedla celostátní uzávěru, v jejímž důsledku byly zavřeny školy, obchodní centra, hotely a restaurace. Ještě ve středu bude kabinet jednat o možném dalším zpřísnění.

Premiér Benjamin Netanjahu již avizoval, že vzhledem k nepříznivému epidemickému vývoji bude usilovat o širokou uzávěru a významné zpřísnění restrikcí. Opatření by se podle jeho kanceláře měla také dotknout značných částí ekonomiky.

Na jaře Izrael rychle uzavřel hranice a podniky ve snaze zabránit šíření viru. V důsledku toho se šíření covidu-19 výrazně zpomalilo a izraelský postup byl označován za příkladný. Vláda nicméně ekonomiku otevřela příliš rychle a nemoc se opět během léta začala významně šířit. Z dopadu opatření zavedených v první vlně se ekonomiku ani nestačila zotavit a nová uzávěra se už podle AP projevila i dalším vlnou propuštění ze zaměstnání.

Podle průzkumu organizace Israel Democracy Institute pouze 27 procent dotazovaných uvedlo, že Netanjahuovi věří v boji s koronavirem. Začátkem dubna mu přitom důvěřovalo 57,5 procenta.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice, aby odkládaly plánované méně vážné operace a otevřely nová oddělení pro pacienty s koronavirem, jelikož vážných případů vyžadující hospitalizaci přibývá.

Kromě omezování ekonomických aktivit hovoří činitelé také o zavírání synagog a omezování demonstrací, což však může vyvolat odpor značné části veřejnosti. Omezení by navíc přišlo v době významných židovských svátků a každotýdenních demonstrací proti Netanjahuově postupu v pandemii.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...