Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Izraelské oslavy nezávislosti proběhly ve stínu viru. Židé se museli obejít bez hromadných akcí

Svět

  17:23
TEL AVIV / PRAHA - Politické mítinky, vzpomínkové akce i třeba bujaré party na plážích v Tel Avivu: tak vypadaly v minulých letech oslavy izraelského Dne nezávislosti. Celosvětová pandemie nového typu koronaviru ale letos zasáhla i do této události a Židé se tentokrát museli obejít bez masových setkání.

Přelet nad nemocnicí. Izraelské stíhačky v rámci oslav Dne nezávislosti na podporu lékařů bojujících s koronavirem přelétávaly nad nemocnicemi. foto: Profimedia

Izrael se snaží vycvičit psy, aby dokázali vycítit koronavirus ze slin nakažených

Svátek Jom ha-acma’ut, běžně zvaný Den nezávislosti, se v Izraeli a židovských komunitách po světě každoročně slaví u příležitosti vyhlášení nezávislého Státu Izrael. K tomuto aktu sice došlo (podle gregoriánského kalendáře) 14. května 1948, podle občanského židovského kalendáře jde ale o pátý den osmého měsíce, a tedy se jedná o pohyblivý svátek. Letos oslavy začaly s úterním večerem a pokračovaly do středečního soumraku.

„Oslavte letošní Den nezávislosti doma a zdržte se tradičních setkání, výletů či pikniků.“ Těmito slovy vyzvala izraelská vláda občany ke zdrženlivosti a k dodržování opatření přijatých kvůli pandemii koronaviru. Tou Izrael zatím prošel – podle vlády díky včas přijatým tvrdým omezením pohybu i sociálních kontaktů – v porovnání s jinými zeměmi velmi dobře: devítimilionová země hlásí „jen“ 212 mrtvých, nakažených eviduje téměř 16 tisíc.

Většina izraelských měst a obcí skutečně plánované oslavy zrušila. Bez účasti veřejnosti i obvyklých okázalostí proběhla v úterý večer pietní vzpomínka na padlé izraelské vojáky a oběti terorismu na Herzlově hoře na okraji Jeruzaléma, konala se též přehlídka vojenského letectva. Stíhačky symbolicky zakroužily či provedly akrobatické kreace nad nemocnicemi a klinikami jako výraz díků za nasazení zdravotnického personálu v době pandemie.

Řadu kulturních akcí včetně slavnostního koncertu, který včera odpoledne zahrála Izraelská filharmonie, bylo možné sledovat online. „Mnoho lidí se mi v posledních dnech svěřilo, že hudba je pro ně v této těžké době důležitější než kdy jindy. Věříme, že koncertem mnohým poskytneme duševní podporu,“ řekla listu The Jerusalem Post Tali Gottliebová, ředitelka Nadace izraelských filharmoniků.

Časovaná bomba v Izraeli? Není ochotný testovat na Covid-19 Araby, varuje expert z tamní univerzity

Ne všichni obyvatelé Izraele ale sdíleli slavnostní pocity. Většina izraelských Arabů, kteří dnes tvoří více než pětinu populace, považuje vyhlášení samostatnosti Státu Izrael v roce 1948 za „den katastrofy“ (arabsky Nakba). V palestinských komunitách se sice Nakba jako symbol nuceného odchodu asi 750 tisíc Arabů z území dnešního Izraele v roce 1948 připomíná častěji 14. května, nicméně v minulých letech se izraelští Arabové místy shromažďovali k protestům i ve výroční Den nezávislosti podle židovského kalendáře. Letos se ale na izraelském území žádné takové akce nekonaly.

Obavy v New Yorku

Značné pozdvižení vyvolalo prohlášení newyorského starosty Billa de Blasia, který se v předvečer izraelského Dne nezávislosti obrátil na tamější židovskou komunitu s tím, že „čas, kdy jsme pouze varovali, již vypršel“. První muž amerického velkoměsta, v němž žije asi 1,2 milionu Židů, na Twitteru mimo jiné napsal: „Nařídil jsem newyorské policii, aby důsledně zakročila – a to i zatýkáním – proti jakýmkoli masovým shromážděním.“

Demokratického starostu k ostrému varování vůči Židům přiměl pohřeb rabína Chajima Merce, jenž před několika dny proběhl v ultraortodoxní židovské čtvrti za účasti až dvou tisíc lidí, kteří byli těsně namačkáni na sebe. To je v příkrém rozporu s aktuálními nařízeními proti koronaviru – obyvatelé mají zakázáno se sdružovat a smějí vycházet ven jen v nejnutnějších případech. New York je co do úmrtí na virus nejhůře postiženým městem v USA, nemoci covid-19 tam podlehly tisíce lidí.

Mnozí představitelé židovské komunity stejně jako jeho političtí oponenti z řad republikánů de Blasia kritizovali za „nepřípustné zevšeobecňování“, někteří jej dokonce obvinili z antisemitismu. To starosta příkře odmítl. „Snažíme se s tou nemocí bojovat a zachránit životy. Tečka,“ vyjádřil se stručně.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...