Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak fungují volby v USA? Nevyhraje je ten, kdo získá větší počet hlasů, rozhoduje Sbor volitelů

Svět

  14:05
WASHINGTON/PRAHA - Američané v úterý opět po čtyřech letech míří k volebním urnám, aby si vybrali prezidenta. Společně s ním také vybírají nové členy Sněmovny reprezentantů, obmění třetinu Senátu a v řadě států i guvernéry. Volební den, který podle ústavy probíhá první úterý po prvním pondělí v listopadu, proto není zdaleka zasvěcen pouze volbě hlavy státu. Přesto je výběr prezidenta tím nejzajímavějším momentem.

V USA začal poslední den prezidentských voleb. foto: Reuters

Samotné volby se konají stejně jako v Česku. Američané vezmou volební lístky, dojdou k urně, odvolí. Proces, který následuje, ale odděluje USA od ostatních demokracií. Spojené státy jsou federace a prezidentské volby nejsou jedny. Je jich 50 různých. Oba kandidáti (letos Donald Trump a Joe Biden) se snaží získat co nejvíce států, respektive jejich volitelů. O samotném prezidentovi totiž rozhoduje tzv. Electoral college – Sbor volitelů.

Donald Trump.
Stoupenci Donalda Trumpa.

Jde o instituci, která potvrzuje volby na federální úrovni. Každý stát je ve sboru zastoupen podle toho, jaký má počet obyvatel. Například Kalifornie, kde žije na 40 milionů lidí, má 55 volitelů, naopak řídce osídlená Montana s jedním milionem obyvatel má jen tři. Cílem kandidátů je pak získat většinu volitelů z 538 možných. Vyhrají-li, byť o jediný hlas, získají všechny volitele daného státu.

Kvůli systému volitelů se tak ale může stát, že jeden z kandidátů získá větší počet hlasů od voličů, ale stejně prohraje volby. Ostatně právě to se stalo před čtyřmi lety Hillary Clintonové. Svůj hlas jí dalo o více než 3 miliony lidí více než Donaldu Trumpovi. Měla obrovský náskok v demokratických státech, ale těsně prohrála v tzv. „swing states“, a vítězem se tak nakonec stal realitní magnát z New Yorku.

Zastaralá instituce?

Sbor volitelů vznikl, aby potvrzoval výsledek voleb na federální úrovni. Po vzniku USA nebylo možné sčítat hlasy od všech lidí i kvůli nedostatku technologií. Lidé tak vybrali své zástupce, řekli jim, koho by si přáli, a tito „volitelé“ pak jeli do Washingtonu reprezentovat svůj stát, sdělit, jak se občané rozhodli.

Sbor volitelů měl původně fungovat i tak, aby zabránil populistickým lídrům ve vzestupu k moci. Volitelé měli možnost hlasovat jinak, než lidé chtěli, aby si moc neuzurpoval nebezpečný člověk. To už ale dnes neplatí a volitelé ve většině států jsou vázáni rozhodnutím voličů.

Hlasováním v osadách u hranic s Kanadou začal den voleb amerického prezidenta

Samotní volitelé jsou vybráni stranami – demokraty a republikány. Jestliže v Texasu vyhraje Donald Trump, tak do Washingtonu pojedou zástupci jeho strany. A do hlavního města naopak zamíří demokraté, pokud v Texasu zvítězí Joe Biden.

V USA se již roky vedou debaty o případném zrušení celé instituce. Technologie již umožňují sčítání hlasů téměř okamžitě a řada Američanů by tomu byla nakloněna. Jiní, především konzervativně založení voliči, ale zrušení Sboru volitelů odmítají. Jde totiž i o otázku tradic a federálního zastoupení. Menší státy by ztratily svůj vliv, který díky Sboru volitelů mají. Sám šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell dokonce v minulosti pronesl, že „celá myšlenka (zrušení) musí být zabita ještě v kolébce“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!