Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak předejít terorismu? V Bruselu nabírají muslimské policisty. Odrazuje je rasismus

Bruselský policista marockého původu Tarek Chatt se svou parťačkou při pochůzce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bruselský policista marockého původu Tarek Chatt se svou parťačkou při pochůzce... | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Tarek Chatt z bruselského Molenbeeku o sobě tvrdí, že je jedním z pouhých dvou policistů marockého původu ve čtvrti. To by chtěla belgická vláda změnit. Policejní a bezpečnostní experti říkají, že větší etnická rozmanitost mezi policisty v muslimské čtvrti Molenbeek je základem pro boj proti radikalizaci tamních obyvatel. Zájem muslimů je ale malý.

Belgický premiér Charles Michel rok po událostech v Bruselu řekl agentuře Reuters, že je vláda velmi odhodlána získat v náborech do bezpečnostních složek dostatek lidí, kteří budou odrážet složení populace. Ačkoliv chtějí více možností, které by jim pomohly předejít teroristickým útokům, nedaří se jim otevřít policii muslimské menšině v zemi.

V Molenbeeku žili islámští teroristé, kteří útočili v Paříži i samotném belgickém hlavním městě. Čtvrť patří mezi nejradikálnější v Evropě. Obyvatelé lokalit, jako je tato, pohlíží na policisty dohlížející na pořádek s nedůvěrou. Mají pocit, že v nich muži zákona vidí potenciální teroristy. Větší rozmanitost v policejních řadách by umožnila větší důvěru a ochotu podělit se o informace vedoucí k dopadení radikálních islamistů.

Belgie sice nevede statistiky ohledně náboženství či rasy svého obyvatelstva, ale podle Reuters je asi 7 procent populace muslimská. V Molenbeeku mají podle nezávislých výzkumníků muslimové zastoupení až 45 procent.

Jako práskač

Muži jako Chatt patří do dřívější vlny snah o integraci marocké menšiny. K policejním složkám se přidal v roce 1999. Jeho loajalita je přesto neustále zpochybňována jak v práci, tak v jeho komunitě.

„Ze začátku to bylo těžké. Lidé byli negativní. Brali mě jako práskače,“ vysvětlil osmačtyřicetiletý Maročan, který se rozhodl sloužit ve své domovské čtvrti. Dnes jsou na něj prý ale spíše hrdí. „Jsou pyšní, že někdo severoafrického původu nosí uniformu. A více mi naslouchají,“ dodal.

Bruselský policista marockého původu Tarek Chatt při pochůzce molenbeeckou...
Bruselský policista marockého původu Tarek Chatt se svou parťačkou při pochůzce...

Při pochůzce kolem molenbeeckého trhu si Chatt vždy vyměňuje pozdravy s většinou prodejců. Stejně jako on jsou potomky přistěhovalců, kteří v šedesátých a sedmdesátých letech přišli do Belgie pracovat v uhelných dolech a továrnách.

Podle vlastních slov je to kultura, která je spojuje. Obzvláště v lokalitě, kde mnoho lidí stále hovoří pouze arabsky. Dává mu to také výhodu prohlédnout brzy známky radikalizace mládeže ve čtvrti, kde je nejvyšší míra sympatizantů organizací jako Islámský stát (IS) na obyvatele v Evropě. Podle výzkumníka Pietera Van Ostaeyena se od začátku vzestupu IS k džihádistům připojilo nejméně 422 Bruselanů.

Chattova parťačka, pro kterou někdy musí překládat z arabštiny, je krátkovlasá blondýna. Na uniformě nosí k připomínce odporu proti teroru připnutou záplatu s obrázkem slavné sochy chlapečka v této verzi močícího na zapálený knot bomby.

Neustálý boj s rasismem

I přes prezentovanou pýchu molenbeecké komunity je práce v policejním sboru stále zatížena stigmatem. Po loňském útoku následovaly stovky razií a zatýkání, které zostřily napětí mezi policisty a muslimskými obyvateli. Nepomohly tomu ani stížnosti na zneužívání policejní síly a rasismus, které řeší lidskoprávní organizace i OSN.

Organizace Human Rights Watch registrovala nejméně dvacet případů, kdy se v minulém roce bruselská policie uchýlila k rasistickým nadávkám a v několika případech i zbila podezřelé. „Musíme neustále bojovat s rasismem. Tlačíme na to, aby policie byla co nejotevřenější,“ reagoval na to premiér Michel.

Muslimové v uniformě také cítí tlak. V otevřeném dopise z minulého dubna si skupina muslimských policistů stěžovala na zpochybňování jejich oddanosti dalšími muži v jejich jednotce. „My jsme první, kdo by se měl bát o své životy,“ napsali s tím, že v měsících po útocích se vždy před odchodem domů převlékali z uniformy, aby se vyhnuli hrozbě útoku ze strany radikálů.

Že nejde o ojedinělé případy, potvrdil Reuters i velitel policie v severním distriktu Bruselu Theo Van Gasse, který také přidal několik situací, kdy si jeho podřízení stěžovali na rasismus. „Pokud nebudeme schopni dosáhnout rozmanitosti uvnitř policie, jak se nám to může povést v celé společnosti,“ položil řečnickou otázku.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!