Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko dovolilo nasadit armádu v cizině, poprvé od konce války. Čína se zlobí

Japonská armáda má svou smutnou historii například v podobě letců kamikadze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonská armáda má svou smutnou historii například v podobě letců kamikadze. | foto: WikipediaReprofoto

TOKIO Dolní komora japonského parlamentu schválila zákony, které za určitých podmínek umožní nasadit japonskou armádu v zahraničí, vůbec poprvé od 2. světové války. Informují o tom zahraniční agentury. Schválené normy zásadním způsobem mění bezpečnostní politiku země. Nynější poválečná pacifistická ústava totiž Japonsku zakazuje používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany země.

Hlasování přišlo den poté, co vláda prosadila zákony nejprve v parlamentním výboru, a to i navzdory stupňujícím se protestům veřejnosti. Opozice hlasování bojkotovala a odešla z jednací místnosti. Premiér Šinzó Abe usiluje o posílení role armády kvůli narůstajícím mocenským ambicím Číny v regionu a rovněž by rád přispěl k mezinárodnímu úsilí o mírové řešení konfliktů. Jeho kroky již ocenil velký spojenec Japonska - Spojené státy.

Kritici naopak tvrdí, že nové zákony mohou Japonsko zatáhnout do vleklých konfliktů, do kterých jsou USA zapojeny po celé světě. Zároveň jde podle nich o porušení článku devět poválečné pacifistické ústavy. Ta vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

„Bezpečnostní situace okolo Japonska je čím dál tím obtížnější,“ uvedl japonský premiér po hlasování. „Tyto zákony jsou důležité, abychom ochránili životy japonských občanů a zabránili válce,“ dodal. Čínská diplomacie ve své první reakci uvedla, že krok Japonska zpochybňuje poválečný závazek země, že „půjde cestou mírového rozvoje“. Jak ministerstvo zahraničí dodalo, Japonsko by se mělo poučit ze své historie.

Veřejnost protestuje

Poslední průzkumy veřejného mínění ukázaly, že zhruba 80 procent Japonců má s novými zákony problém, většina z nich se domnívá, že jsou protiústavní, uvedla agentura AP. Proti zákonům vyšly již ve středu do ulic tisíce protestujících, kteří drželi transparenty s nápisy jako ‚Ne válce‘, ‚Ne zabíjení‘ a vyzývali premiéra Abeho k odstoupení. Podle organizátorů se jich sešlo před budovou parlamentu až 100.000 a někteří tam zůstali dlouho do noci. Další demonstrace jsou v plánu i na dnešek.

Demonstranti drží cedule se slogany protestujícími proti radikální změně...

Demonstranti drží cedule se slogany protestujícími proti radikální změně japonské bezpečnostní politiky.

Nové zákony ruší zeměpisná omezení pro operace japonské armády. Další změnou je to, že by Japonsko mělo mít možnost bránit nejen sebe, ale i napadené spojence. Nová legislativa by rovněž rozšířila americko-japonskou bezpečnostní alianci.

Zákony se nyní přesouvají do horní komory parlamentu, která o nich bude diskutovat a do 60 dnů i hlasovat. Jestliže je neschválí nebo to do 60 dní nestihne, normy se vracejí zpátky do dolní komory, která bude mít ve schvalování poslední slovo.

 

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!