Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

JAR nebude chtít odsouzenému Krejčířovi platit vězení, míní experti

Radovan Krejčíř na snímku z roku 2007 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř na snímku z roku 2007 | foto: ČTK

Za daňové úniky v Česku dostal Radovan Krejčíř 10,5 let. V Jihoafrické republice je zase stíhán kvůli únosu a pokusu o vraždu. K tomu ještě žádost o udělení azylu v JAR a zároveň přání jihoafrické vlády nežádoucího Čecha se zbavit. Ve spletitém případu Krejčíř není lehké se orientovat, a předvídat jeho další vývoj je ještě obtížnější. Právní experti, jež server Lidovky.cz oslovil, se o to přesto pokusili.

Na otázky odpovídali JUDr. Cyril Svoboda, ředitel Diplomatické akademie, JUDr. Hana Lenghartová, advokátka, mediátorka a lektorka Diplomatické akademie (pro oblast mezinárodního práva a vyjednávání) a Mgr. Jan Štandera, advokát a mediátor.

Lidovky.cz: Odkud začít rozplétat komplikovaný případ Krejčíř?
Současnou situaci Radovana Krejčíře je z trestněprávního pohledu možné rozdělit do dvou oblastí, a to na situaci v ČR a situaci v JAR. Český odvolací soud tento čtvrtek Krejčíře pravomocně odsoudil za daňové úniky, a to na 10,5 roku. Kdyby Krejčíř překročil české hranice, měla by ho policie eskortovat do výkonu trestu. Vedle toho by orgány činné v trestním řízení měly pokračovat v prověřování a případně stíhání celé řady dalších Krejčířových skutků, které nyní není možné plně prošetřit, především kvůli jeho nepřítomnosti v Česku. Pokud by však Krejčíř byl na českém území, případně i ve výkonu trestu, jistě by se policii rozvázaly ruce natolik, aby mohla zahájit další trestní řízení související s osobou Radovana Krejčíře.

Lidovky.cz: Jenže Krejčíř zůstává v JAR...
Ano, a situace v JAR je poněkud odlišná. Radovan Krejčíř je tam vazebně stíhán pro podezření ze spáchání trestných činů únosu a vraždy, ve stádiu přípravy. Tato oblast je však zcela v moci orgánů JAR, které nejen, že mají za úkol vyšetřit celý případ, ale mají také možnost o celé věci rozhodnout - tedy buď Krejčíře zbavit obvinění, nebo ho odsoudit k odpovídajícímu trestu dle jihoafrických zákonů.

Extradice a azyl

  • EXTRADICE =  "vydání osoby, obviněné nebo odsouzené pro trestný čin státem předchozího pobytu, k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu státem aktuálního pobytu. Obecné mezinárodní právo neukládá povinnost osobu stíhající moci vydat, ale obvykle se to očekává."
  • PRÁVO AZYLU = "právo státu jakožto územního suveréna poskytnout stíhanému cizinci vstup a pobyt na své území za trestné činy. Pronásledující stát je povinen to strpět. Azylová ochrana tedy nahrazuje diplomatickou ochranu. Ve srovnání s postavením uprchlíka, jehož ochrana je pouze dočasná, postavení azylanta je silnějším právním titulem, jde o poskytnutí trvalého útočiště. Státy jsou povinny uprchlíka přijmout a poté se individuálně přiznává status uprchlíka, a to pouze z důvodů pronásledování pro rasové, náboženské, národnostní nebo politické okolnosti. Uprchlický režim je založený smluvně, kdežto azyl je mezinárodněprávním obyčejem. Na azylanty se v zásadě uplatňuje národní režim."

JUDr. Hana Lenghartová

Lidovky.cz: Jak do toho zapadá Krejčířova žádost o azyl?
Radovan Krejčíř se snažil dosáhnout postavení uprchlíka a nyní i azylanta v JAR, aby se vyhnul vydání. K tomu potřebuje získat status uprchlíka. Jeho právní zástupci argumentovali tím, že žádost o udělení statusu uprchlíka by tamní úřady měly vyřešit přednostně, tj. před požadavkem Česka na extradici Krejčíře zpět do vlasti. Z pohledu soudních orgánů JAR však není jisté, že Krejčíř bude obžalován u nás. Navíc Krejčíř podle nich mohl - a měl - uvést důkazy potřebné k udělení statusu uprchlíka dříve, než Česko požádalo o jeho vydání. Jenže na tomto místě fatálně pochybily české orgány, které, jak známo, zmeškaly zákonnou lhůtu pro vydání Krejčíře.

Jihoafrický vyšetřovatel Mike Bolhuis v úterním rozhovoru pro server Sabc.co.za zpochybnil postup jihoafrických úřadů ve věci extradičního řízení. Prohlásil také, že "Radovan Krejčíř se stává největším gansterem v dějinách JAR."

Lidovky.cz: Domníváte se, že Krejčířovo odvolání bude úspěšné a azyl získá?
Není to příliš pravděpodobné. Postavení uprchlíka by připadalo v úvahu, kdyby nedobrovolný návrat do Česka vedl k jeho politické perzekuci. A to nehrozí. Z právního hlediska na postavení uprchlíka nemá nárok osoba, jež spáchala trestný čin, který není politické povahy a který příslušný stát trestá uvězněním. Navíc je třeba situaci posoudit i s ohledem na stát, kde konkrétní osoba svou žádost předložila. A ani v tomto ohledu není situace Krejčířovi nakloněna – v JAR je vnímán jako nechtěná osoba, vůči níž se společnost velice razantně vymezila.

PŘÍPAD KREJČÍŘ

Lidovky.cz: Co se bude dít, pokud jihoafrická justice vyřkne nad Krejčířem verdikt „vinen“?
Bude-li Radovan Krejčíř v JAR odsouzen pro vytýkané trestné činy k výkonu trestu odnětí svobody, existují dva možné scénáře: výkon trestu v JAR, nebo (za splnění určitých podmínek) výkon trestu v Česku. První z možností pro Česko není v zásadě nijak významná. Naopak pro JAR by byla zásadní - s výkonem trestu jsou spojeny značné náklady.

Vydání Radovana Krejčíře do ČR má na starosti mezinárodní odbor trestní ministerstva spravedlnosti. "Momentálně je vše v rukou jihoafrických soudů. Extradiční proces byl přerušen v září, a to až do 9. prosince, protože Radovan Krejčíř zároveň žádá o azyl v JAR. Soud nyní musí posoudit, zda je možné, aby souběžně běželo jak azylové, tak extradiční řízení v naší žádosti. Rozhodne-li, že souběh je možný, může extradiční řízení pokračovat. V opačném případě budeme zřejmě muset počkat až do rozhodnutí v azylovém řízení," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Vydávací řízení s Krejčířem bude v JAR dle médií pokračovat 6. prosince.

Lidovky.cz: A druhá možná cesta?
V Česku je z právního hlediska možné uznat cizozemské rozhodnutí - za splnění zákonem stanovených podmínek. V případě uznání má takové rozhodnutí, v tomto případě tedy případné rozhodnutí o vině a trestu, stejné právní účinky jako rozsudek českého soudu. O návrhu na uznání zmíněného rozhodnutí rozhoduje krajský soud, a to na základě žádosti orgánu cizího státu; samotný návrh předkládá ministerstvo spravedlnosti.

Lidovky.cz: Který z těchto dvou nastíněných scénářů se vám jeví jako pravděpodobnější?
Bezpochyby ten druhý, čili výkon trestu v u nás. JAR by tak radikálně snížila své náklady, zatímco české straně by se otevřela možnost Krejčířova výslechu a případného dalšího trestního stíhání jeho osoby. Z nynějšího postoje jihoafrických úřadů se sice dá usuzovat, že příliš nevěří tomu, že by Krejčířovým vydáním do Česka bylo spravedlnosti učiněno zadost, ovšem to by se v případě odsouzení mohlo výrazně změnit.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!