Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Je slyšet, jak ho mučili a zabili.‘ Turecko má prý důkaz o vraždě novináře na konzulátu

Svět

  11:32
RIJÁD/ANKARA - Turecko má k dispozici audiozáznam, který dokazuje, že saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží byl na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu zavražděn. Napsal to americký list The Washington Post, pro nějž Chášakdží psal. Nezvěstný je od své návštěvy konzulátu 2. října.

Konzulát Saúdské Arábie v Istanbulu, kde mělo dojít k vraždě Džamála Chášakdžího. foto: APČTK

„Ta nahrávka osvětluje, co se Džamálovi stalo, když vstoupil dovnitř. Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn,“ sdělil nejmenovaný zdroj americkému listu. Podle něj Turecko o obsahu nahrávky informovalo americké představitele. Jak byl záznam pořízen, není jasné.

Šel si vyřídit svatbu, novinář a kritik saúdskoarabského režimu záhadně zmizel

Turecko od začátku vznáší podezření o vraždě, Rijád to ale popírá a dosud trval na tom, že novinář z budovy odešel. Saúdská Arábie podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádala, aby se mohla podílet na vyšetřování, na což prý Turecko přistoupilo.

Podle tureckého zdroje serveru Middle East Eye (MEE) se ale nyní Rijád přiklání k názoru, že novináře unesli členové státních bezpečnostních složek. Pokud Saúdská Arábie přistoupí na tureckou verzi, totiž na to, že byl na konzulátu spáchán zločin, bude to znamenat zásadní obrat v dosavadní pozici Rijádu, píše MEE.

Zmizelý saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží.

„Víme, kdy byl Džamál zabit, v které místnosti, kam bylo tělo odneseno a kde rozděleno na části. Kdyby tam pustili forenzní skupinu, věděla by přesně, kam jít,“ sdělil turecký zdroj serveru.

Agentura Reuters s odvoláním na turecký zdroj napsala, že důkazy by mohly poskytnout rovněž údaje z hodinek Apple, které měl novinář na ruce a které byly propojeny s mobilním telefonem, jejž nechal venku. Zařízení monitoruje například srdeční tep a zaznamenává pozici GPS.

Turci ambasádu mohli odposlouchávat

Bezpečnostní odborník David Katz katarské televizi Al-Džazíra sdělil, že vzhledem k dlouhodobému napětí mezi Saúdskou Arábií a Tureckem zapojuje Ankara do sledování aktivit saúdskoarabské vlády podstatnou část kapacity tajné služby a že právě díky tomu se podařilo záznam získat. Na konzulátu mohlo být odposlouchávací a elektronické zařízení. Podle Katze mají agenti k dispozici výkonnou elektroniku, která umožní odposlech i zvenku.

K věci se vyjádřil také člen královské rodiny princ Chálid bin Farhán Saúd, který vzhledem k nesouhlasu s politikou Saúdů žije v exilu v Německu. Britskému listu The Independent řekl, že lákání disidentů na zastupitelské úřady a následné únosy patří k běžné strategii Rijádu. On sám prý dostal pozvánku tohoto druhu třicetkrát a vždy odmítl.

Podle prince se minulý týden nejméně pět členů novinářovy rodiny v Rijádu snažilo na nejvyšších místech zjistit něco o Chášakdžím a všichni byli zatčeni. Chálid bin Farhán už v minulosti ostře kritizoval politiku mladého korunního prince Muhammada bin Salmána. Podle něj je „chaotická, nepředvídatelná a hloupá“.

Autor: