19. září 2017 20:32, aktualizováno 20. 9 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po zemětřesení v Mexiku se probudila sopka Popocatépetl. Otřesy zabily nejméně 225 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Jižní část Mexika v úterý zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně s epicentrem v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jižní část Mexika v úterý zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně s epicentrem v... | foto: ČTK

MEXICO CITY Jižní část Mexika v úterý zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně s epicentrem v hloubce 51 kilometrů. Zabilo nejméně 225 lidí. V Mexico City se zřítilo nejméně 44 budov. Některé domy navíc hořely a byli v nich uvězněni lidé. V jedné ze zřícených škol zemřelo 22 dětí a dva dospělí.

Podle americké geologické služby USGS bylo epicentrum otřesů osm kilometrů od města Atencingo ve státě Puebla, které je od metropole vzdáleno 123 kilometrů. V hlavním městě Mexico City se silně třásly domy a tisíce lidí prchaly na ulici, uvedla agentura Reuters.

Při úterním zemětřesení v Mexiku zahynulo nejméně 225 lidí. Nejnovější bilanci obětí oznámil na twitteru šéf mexického úřadu civilní obrany Luis Felipe de la Puente. Podle českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi ani zraněnými prozatím nejsou žádní Češi.  Podle agentury Reuters se probudila po otřesech i sopka Popocatépetl, byla na ní zaznamenána drobná erupce.

Ošetřování zraněných po zemětřesení v Mexico City.
Podle agentury Reuters s odkazem na mexickou televizi je několik budov vážně...

Mezi 225 oběťmi jsou zatím potvrzeni dva cizinci - španělský občan a žena z Panamy. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové bylo v rámci systému DROZD registrováno v Mexiku zhruba 80 českých občanů. „Na konzulární linku se v této souvislosti nikdo z Čechů neobrátil, že by byli v krizové situaci nebo by potřebovali nějakou asistenci,“ uvedla mluvčí.

V pořádku by podle ní mělo být i dalších zhruba 500 Čechů, kteří žijí v Mexiku dlouhodobě a které má registrované ambasáda. V oblasti Puebla, kde bylo epicentrum otřesů, pracuje podle mluvčí asi 30 Čechů, i ti jsou v pořádku.

K zemětřesení došlo ve stejný den, jako k ničivému zemětřesení z roku 1985, při kterém v Mexico City zemřely tisíce lidí. Napříč zemí se v úterý konala cvičení chování při zemětřesení a první pomoci.

19.září 2017 v 21:46, příspěvek archivován: 19.září 2017 v 23:22

VIDEO: Video shows building collapse in #MexicoCity #MexicoCityEarthquake https://t.co/BVL4DYAsRo

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Video shows building collapse in #MexicoCity #MexicoCityEarthquake https://t.co/BVL4DYAsRo

Epicentrum otřesů o síle 7,1 stupně byly ve státě Puebla na jihu Mexika, ale silně zasažena byla i metropole Mexiko, kde je nyní hlášeno 94 mrtvých a 1820 zraněných ošetřených v nemocnicích. Dalších minimálně 71 obětí hlásí stát Morelos jižně od hlavního města, v němž ve středu prezident Peňa Nieto navštívil město Jojutla, jedno z nejhůře postižených . Ve státě Puebla zahynulo nejméně 43 lidí. Dalších 12 mrtvých má stát Mexiko, čtyři stát Guerrero a jednu osobu stát Oaxaca.

Děti v Mexico City zasypala zřícená škola

Mezi mrtvými v mexické metropoli je i 32 dětí a pět dospělých, jejichž těla vytáhli z trosek částečně zřícené školy v jižní části metropole. Dalších 30 dětí a osm dospělých z této soukromé školy se pohřešuje. Podle prezidenta Enriqueho Peňi Nieta, který školu navštívil, jde o žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. 

Záchranáři se nevzdávají naděje, že najdou v troskách další živé. Dívka, která se jim ozvala z trosek Rébsamenovy školy na jihu mexické metropole, je pod sutinami už 24 hodin. Záchranáři kvůli tomu požádali, aby nad místem nelétaly helikoptéry a drony, aby slyšeli případné volání hledané dívky.  „V době, kdy jsem tam byl, byly slyšet hlasy. Viděl jsem, jak (záchranáři) žádají o ticho, aby slyšeli ty hlasy,“ líčil prezident Nieto médiím pátrání po možných přeživších dětech. 

Příbuzní dvou dívek uvězněných v troskách tvrdí, že od nich údajně dostali zprávy z mobilu. Mexické úřady informovaly, že zemětřesení zasáhlo 209 škol, z nichž 15 utrpělo vážné škody.  V metropoli bylo také evakuováno nejméně 15 hotelů, dokud statici neprověří jejich bezpečnost.

19.září 2017 v 21:27, příspěvek archivován: 19.září 2017 v 23:23

#UPDATE Police officers cordon off the area around a collapsed building in Mexico City https://t.co/fClRAQ4O0H

„O některých domech máme informace, že tam mohou být lidé. Pracuje se s velkou opatrností,“ popsal záchranné práce ministr vnitra Miguel Ángel Osorio Chong, podle něhož bude potřeba nasadit ještě více lidí. ¨

Primátor hlavního města Miguel Ángel Mancera řekl, že jenom v metropoli se budovy zřítily na 44 místech.

Lidé v sutinách hledají své blízké

Řada lidí pohřešujících své příbuzné zveřejnila zprávy o nich na sociálních sítích s prosbou o pomoc při jejich hledání. Úřady vyzývají obyvatele, aby raději zůstávali doma a nepřekáželi záchranářům v práci. 

„Je tam moje žena. Nemohl jsem s ní mluvit. Neodpovídá na volání a teď nám řekli, že musíme vypnout mobily kvůli tomu, že tu uniká plyn,“ řekl agentuře Reuters u trosek jednoho z domů třiatřicetiletý Juan García. 

Mexiko po zemětřesení zastavilo obchodování na burze. Svůj chod na několik hodin přerušilo i mexické letiště, otevřelo se v 16:00 místního času.

Soucit obětem na Twitteru vyjádřil například americký prezident Donald Trump. „Bůh žehnej lidem Mexico City,“ napsal Trump na Twitteru. „Jsme s vámi a budeme tu pro vás.“

Před necelým měsícem v Mexiku zasáhlo zemětřesení o síle 8,1, které si vyžádalo 98 životů.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz