Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Johnson chce, aby Britové kvůli koronaviru zhubli. Má jim pomoct ježdění na kole

Premiér Boris Johnson. foto: Reuters

Londýn/Praha - Britský premiér Boris Johnson chce zdravé občany. Proto startuje novou kampaň proti obezitě - její součástí bude lékaři předepsané ježdění na kole, vyznačený počet kalorií u jídel v restauracích nebo zákaz televizních reklam na nezdravá jídla před devátou večer.
  5:00

Program má za cíl co nejlépe připravit Británii na možnou druhou vlnu epidemie. Boj s nadváhou je totiž současně i bojem proti koronaviru - váha je podle expertů jedním z hlavních faktorů, které zhoršují průběh nemoci u nakažených.

Britové jsou na své zdravotnictví hrdí, budoucnost systému je ale nejistá. Změny brzdí politická citlivost

Britská média v sobotu informovala, že britská vláda hodlá investovat deset milionů liber do tohoto programu. Kabinet se tak rozhodl v reakci na zprávu od vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) , v níž vědci upozorňují na vyšší rizika dopadu koronaviru na lidi s nadváhou. Čím vyšší je BMI (index tělesné hmotnosti, který porovnává poměr výšky a váhy), tím je pravděpodobnější, že nakažený koronavirem bude potřebovat být hospitalizován a zároveň roste i riziko úmrtí, píší experti ve zprávě.

Britský premiér Boris Johnson (uprostřed) v destilérii whisky ve Skotsku.
Britský premiér Boris Johnson v rámci předvolební kampaně navštívil palírnu...

Kampaň „Better Health,“ tedy Lepší zdraví, má odstartovat v pondělí. Premiér Johnson má oznámit sérii opatření, mezi nimi i rozšíření hubnoucích programů národní zdravotní služby (NHS) či tříměsíční plány na zlepšení jídelníčku a stravovacích návyků.

Důraz vláda klade na cyklistiku. Podle Downing Street program v pilotním plánu vytipuje oblasti s horší zdravotní úrovní, kde budou praktičtí lékaři předepisovat pacientům jízdu na kole jako prostředek hubnutí, místo aby lidem automaticky dávali léky nebo je posílali na bariatrické operace. Podobný program nyní existuje například v Yorkshire nebo v Cardiffu, kde od minulého roku praktici předepisují cyklojízdy k zmenšení rizika srdečních chorob.

Britové budou také díky programu mít větší přehled o tom, co jedí. Přesný počet kalorií bude nyní napsaný nejen na alkoholických nápojích, ale i v restauracích a výdejnách jídel, píše server The Independent. Zároveň bude platit zákaz internetových reklam na jídla s vysokým obsahem cukru, soli či tuku a prodejny potravin je nebudou moci nabízet ve speciálních akcích.

Nadváhou trpěl i sám Johnson

Premiér Johnson řekl, že existoval scénář typu ‚smrt Stalina‘ pro případ jeho úmrtí

Vláda počítá, že program pomůže asi 35 milionům Britů dosáhnout nejen lepších stravovacích návyků, ale hlavně snížit riziko těžkého průběhu nákazy koronavirem a předejít tak přetlaku v nemocnicích.

O tom by ostatně mohl mluvit sám Boris Johnson, který byl v dubnu kvůli koronaviru hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče a podle vlastních slov mu personál nemocnice sv. Tomáše v Londýně zachránil život. Premiér věří, že právě nadváha mu tolik zhoršila průběh nemoci - v době, kdy se nakazil, vážil přes 110 kilo, napsal The Guardian. Od zotavení pak podle svých slov zhubl asi sedm kilo.

„Normálně nezastávám názor, že by politici měli občany vodit za ručičku a komandovat je. Ale skutečnost je taková, že obezita je jeden z nejvýznamnějších faktorů komorbidity (výskytu více nemocí u jednoho pacienta - pozn.red.). Hubnutí je, upřímně, jeden z nejlepších způsobů, jak snížit rizika dopadu koronaviru,“ řekl Johnson minulý týden.

Británii při druhé vlně epidemie koronaviru hrozí až 120 tisíc úmrtí, tvrdí vědci

Podle údajů PHE sice obezita nezvyšuje riziko nákazy koronavirem, ovšem nadbytečný tuk může zatěžovat dýchací systém a tím se zvyšuje riziko zánětu a zhoršují se imunitní schopnosti. „Opravdu se ukázalo, že obezita není jen chronický zdravotní problém, jak jsme ho znali, ale opravdu představuje akutní problém pro lidi nakažené covidem,“ řekla pro The Independent odbornice na veřejné zdraví z Oxfordské univerzity Susan Jebbová.

To potvrdil i profesor John Newton z PHE v rozhlasovém rozhovoru pro BBC. „Máte vyšší pravděpodobnost hospitalizace a umístění na jednotku intenzivní péče a také vyšší riziko smrti. Lidé potřebují být informovaní, vědět, kolik kalorií je v jídle, které si objednávají,“ řekl Newton.

„PHE nevydala zprávu o nadváze náhodně. Byla tu potřeba odpovědět na pandemii a jsme optimističtí ohledně záměru vlády řešit obezitu. Jsme optimističtí ohledně příštího týdne,“ dodal.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...