Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýnské Soho zaplnily davy lidí. Opilci evidentně rozestupy nedodržují, povzdechl si policista

Lidé stojí na ulicích ve skupinkách a popíjejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé stojí na ulicích ve skupinkách a popíjejí. | foto: Reuters

Londýn Je zcela evidentní, že opilí lidé nejsou schopni dodržovat správné rozestupy, které mají zabránit dalšímu šíření koronaviru. Prohlásil to předseda policejní federace John Apter poté, co se v sobotu v Anglii po více než třech měsících opět otevřely hospody. V neděli o tom informoval web BBC. Agentura DPA nicméně poznamenala, že noc na neděli žádné větší alkoholové výstřelky nedoprovázely, jak se úřady i kritici rozvolňování karantény obávali.

„Byla to předvídatelně rušná noc a potvrdilo se to, co jsme věděli: alkohol a udržování společenských rozestupů nejsou dobrá kombinace,“ uvedl Apter na Twitteru. Policista, který měl v sobotu večer službu v jihoanglickém Southamptonu, doplnil, že spolu s kolegy musel řešit „nahé muže, šťastné opilce, naštvané opilce, rvačky a další naštvané opilce“.

„Bylo nad slunce jasné, že lidé, kteří jsou opilí, neumí dodržovat společenské rozestupy,“ povzdechl si.

Britská vláda již v předstihu varovala, že pijáci, kteří se utrhnou ze řetězu, skončí v policejních celách. Na několik zatčení pak v noci na neděli skutečně došlo. Premiér Boris Johnson v pátek apeloval na obyvatele Anglie, aby se chovali ukázněně a svou nedbalostí nezničili dosavadní úspěchy v tažení proti koronaviru.

Lidé na ulici v SOHO postávají v hloučku.
Policie musela usměrňovat popíjející lidi v SOHO.

„Myslím si, že co jsem viděl, tak se drtivá část lidí chovala zodpovědně, i když o opaku přece jen pár fotek svědčí,“ řekl v neděli v rozhovoru s televizí Sky News ministr zdravotnictví Matt Hancock. Za odpovědné chování většiny Hancock poděkoval. Podobně události sobotní noci komentoval také představitel zdravotnictví Simon Stevens. „Potěšilo nás, že jsme se včera v noci (v sobotu) nestali svědky situací, kterých jsme se obávali. Byla tam bláznivá menšina, ale zodpovědná většina,“ poznamenal.

Také virolog z Cambridgeské univerzity Chris Smith uvedl, že většina lidí se chovala zodpovědně. Vyzval ale k obezřetnosti, přičemž odkázal na případy měst Leicester a Melbourne, kde musely být opět zavedeny místní uzávěry.

Londýnské Soho, známé pro své bary a hospody, nicméně večer zaplnily davy lidí, kteří si chtěli vychutnat uvolněnou atmosféru. Z videa, jež bylo umístěno na Twitter, je patrné, že většina neměla roušky a mnozí zároveň nedodržovali rozestupy. Uživatel, který záznam zveřejnil, počínání Londýňanů označil za naprosto šílené a dodal, že si raději nasadí roušku a pojede domů.

Kritici už dopředu upozorňovali, že neřízené chování návštěvníků hospod přispěje k šíření nemoci covid-19, neboť pijákům bude dodržování odstupu od ostatních lhostejné. Policie proto byla připravená vybrané hospody uzavřít, pokud by se návštěvnost vymknula kontrole. Žádná nucená uzavírka ale podle DPA hlášena nebyla, ačkoli například v hrabství Nottinghamshire několik podniků z vlastního rozhodnutí zavřelo dříve. Provozovatelé tak učinili po několika incidentech s opilými lidmi.

Den znovuotevření hospod dostal v Anglii přezdívku supersobota, protože byl zároveň obnoven provoz kadeřnictví, hotelů či muzeí. Tato část Spojeného království tak učinila zatím největší krok v návratu k normálu, ostatní části země si rozvolňování řídí samy.

Zpravodajská stanice CNN událost rozsáhle sledovala. Hospody v neděli televize označila za tlukoucí srdce Británie a uvedla, že bezpečnost a tamní hospodská kultura se poprvé od druhé světové války staly kvůli pandemii vzájemně neslučitelnými.

„Chyběly mi návštěvy hospod s přáteli, jako každému Britovi,“ prohlásil 25letý Akwasi Akoto. V Anglii je tato zábava ale opět možná. CNN při této příležitosti připomněla slova připisovaná anglickému básníkovi Williamu Blakeovi o tom, že hospoda s kostelem mají mnoho společného, jen v hospodě je tepleji a také se tam více rozpráví. Blakeův literární význam dalece přesáhl hranice Anglie, známá je pak především jeho báseň Tygr, kterou jako píseň měla na repertoáru skupiny Půlnoc zesnulého hudebníka Milana Hlavsy.

Britské úřady nadále vyzývají obyvatele, aby mezi sebou dodržovali dvoumetrové rozestupy, které však mohou být menší, pokud nosí roušku. Johnson, který sám nákazu koronavirem prodělal a musel být hospitalizován, vyzval Brity k dodržování zdravotních pokynů, aby ve Spojeném království nepřišla druhá vlna nákazy. Dnes britské úřady ohlásily dalších 22 úmrtí spojených s koronavirem. Tragická bilance v zemi tak podle ministerstva zdravotnictví vystoupala na 44 220, zatímco agentura Reuters, která zahrnuje i případy podezření na nákazu, píše o více než 54 000 úmrtí.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...