Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Smrtící dron přiletěl s americkým strojem, ve zmatku ho nezvládli sestřelit

Svět

  9:38
Dron, který v neděli zasáhl americkou základnu na severovýchodě Jordánska, přiletěl k cíli ve stejný okamžik jako vracející se bezpilotní letoun Američanů. To způsobilo na základně jistý zmatek, kvůli kterému se útočící stroj nepodařilo sestřelit, informují americká média s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Podrobnosti přinesla v době, kdy americká vláda v čele s prezidentem Joem Bidenem zvažuje nejlepší odpověď na útok, který zabil tři americké vojáky a desítkám dalších způsobil zranění.

Bílý dům incident připisuje ozbrojencům podporovaným Teheránem a zdůrazňuje, že nechce svou reakcí vykročit k válce s Íránem.

Nedělní útok byl nejnovějším ze série více než 150 podobných akcí různých militantních skupin, kterým čelily americké jednotky na Blízkém východě od loňského října. Terčem byla tentokrát malá základna označovaná jako Tower 22 u hranice Jordánska se Sýrií, která je součástí mezinárodní protiteroristické operace.

Jde o strategicky důležité místo, píše agentura Reuters. Nachází se dostatečně blízko americké základny Al-Tanf v Sýrii, takže jí může v případě potřeby pomoci. O Tower 22 se toho veřejně příliš neví. Podle agentury však zahrnuje logistickou podporu a na základně je 350 vojáků americké armády a letectva.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že úder se jeví jako další akce irácké milice Katáib Hizballáh. Tato šíitská skupina se v prosinci přihlásila k jiným incidentům a vyhlásila, že bude v útocích na americké zájmy pokračovat.

Podle informací deníku The Wall Street Journal útočníci svůj dron vyslali z Iráku. Kvůli současnému návratu amerického dronu vojáci nedokázali ihned vyhodnotit, zda se jedná o nepřátelský objekt, píše list s odvoláním na své zdroje. Agentuře AP zase informovaní činitelé řekli, že vojáci na základně se v důsledku zmatku vůbec nepokusili cizí dron sestřelit. V době útoku byli vojáci na letecké základně stále ještě ve spacích ubikacích.

Mluvčí Bílého domu John Kirby na brífinku nechtěl tyto informace komentovat. Také se nechtěl vyjadřovat k možným variantám americké reakce poté, co prezident Biden v neděli slíbil, že jeho vláda na útok odpoví. Kirby sdělil, že šéf Bílého domu už o této věci dvakrát jednal s týmem zodpovědným za národní bezpečnost a že „to uděláme podle vlastního harmonogramu“.

Až do uplynulého víkendu se aktuální útoky na americké jednotky v Iráku či Sýrii vždy obešly bez úmrtí Američanů, od Bidenovy vlády se tak nyní očekává dramatičtější reakce. Washington ale zároveň nechce riskovat další prohloubení krize na Blízkém východě, kde už se Američané dostali do konfliktu s Húsíi v Jemenu, tedy další skupinou napojenou na Írán. „Nechceme další válku, nechceme situaci eskalovat,“ řekl Kirby.

Útoky na základny s americkými vojáky mezitím podle všeho pokračovaly. Agentuře AFP řekl vysoce postavený armádní činitel, že na komplex Šaddádí na severovýchodě Sýrie mířily rakety. Žádná zranění ihned hlášena nebyla.

29. ledna 2024

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...