Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jordánský král se poprvé od roztržky objevil na veřejnosti vedle bratra. Princ Hamza čelil obvinění ze spiknutí

Královský palác Jordánska zveřejnil fotografii, na níž jsou král Abdalláh II.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královský palác Jordánska zveřejnil fotografii, na níž jsou král Abdalláh II.... | foto: ČTK/AP

Ammán Jordánský král Abdalláh II. se v neděli objevil na veřejnosti společně se svým bratrem princem Hamzou bin Husajnem. Stalo se tak poprvé od jejich vzájemné roztržky, která minulý týden otřásla královským palácem. Informovala o tom agentura AP.

Členové jordánské královské rodiny v neděli oslavili sté výročí založení emirátu Zajordánsko, britského protektorátu, který předcházel království. Královský palác zveřejnil fotografii, na níž jsou král Abdalláh II., jeho bratr princ Hamzá, korunní princ Husajn a další hodnostáři u hrobu krále Talála v jordánském hlavním městě Ammánu. Hamzá byl nyní spatřen na veřejnosti poprvé od chvíle, kdy byl umístěn do domácího vězení kvůli obvinění, že se podílel na spiknutí s cílem destabilizovat království.

Jordánský princ Hamzá bin Husajn na snímku z roku 2004, kde přednáší řeč na...
Jordánskám královská rodina.

Král měl se svým bratrem minulý týden neobvyklou veřejnou roztržku. Kauzu popsal jako podněcování ke vzpouře. Nejméně 18 lidí bylo v souvislosti s plánovaným spiknutím zadrženo.

Jordánské úřady bývalého korunního prince Hamzu a další dva vysoce postavené činitele, obvinily z účasti na „zákeřném spiknutí“. Hamzá ale obvinění odmítl. V polovině týdne král řekl, že spiknutí bylo potlačeno a situace v zemi je stabilní a bezpečná.

Abdalláh II. a Hamzá jsou synové zesnulého krále Husajna, který do své smrti v roce 1999 vládl téměř půl století. Abdalláh krátce poté, co jejich otec zemřel, jmenoval Hamzu korunním princem. V roce 2004 ale tento titul Hamzovi odňal a v roce 2009 ho udělil svému synovi Husajnovi.

Jordánsko je již dlouho považováno za relativně stabilního spojence Západu na mnohdy třaskavém Blízkém východě. Uplynulý pandemický rok však otřásl jordánskou ekonomikou, která do značné míry závisí na příjmech z cestovního ruchu.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...