Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K indickým břehům se blíží bouře Fani. Udeří už v pátek. Úřady evakuovaly 1,2 milionu lidí

Svět

  20:26aktualizováno  20:29
Dillí - Indické úřady kvůli blížící se bouři Fani zesílily snahu o evakuaci asi 1,2 milionu lidí žijících na východním pobřeží země. Meteorologové předpovídají, že živel udeří na pevninu v pátek v indickém státě Urísa.

Fani doprovází vítr o rychlosti 170 až 180 kilometrů v hodině, uvedli indičtí meteorologové. foto: ČTK

V pohotovosti jsou zdravotníci, humanitární pracovníci i armáda, která nasadila sedm válečných lodí, letadla a vrtulníky, informovala agentura Reuters.

Nyní se bouře nachází nad Bengálským zálivem asi 275 kilometrů jihozápadně od města Púrí, kde zvláštní vlaky odvážejí do bezpečí turisty. Z Púrí, které podle úřadů pravděpodobně pocítí dopady bouře nejsilněji, má být celkem evakuováno kolem 100 000 lidí.

Fani doprovází vítr o rychlosti 170 až 180 kilometrů v hodině, uvedli indičtí meteorologové. Server Tropical Storm Risk, který sleduje bouře, ji ohodnotil stupněm čtyři na pětibodové škále, tedy jako druhou nejnebezpečnější.

Indické úřady evakuovaly obyvatele města Konark na východě Indie.

Školy a univerzity ve státě Urísa byly kvůli bouři uzavřeny. Úřady evakuují obyvatele nízko položených oblastí z 15 okresů státu Urísa, pro něž zřídily 850 provizorních přístřešků.

Turisté byli vyzváni, aby opustili pobřežní lokality ve státech Urísa a Bangla (dříve Západní Bengálsko). Ve stavu pohotovosti jsou i státy Ándhrapradéš a Tamilnádu.

Úřady také již ve středu nařídily všem rybářům, aby se vrátili na pevninu, a přerušily operace ve dvou velkých přístavech ve státě Urísa. Po pátečním dopadu bouře na pevninu ve státě Urísa se předpokládá, že živel zeslábne a v sobotu bude postupovat směrem k městu Čitágáon v Bangladéši.

Východní pobřeží Indie bývá v cyklonové sezoně trvající zhruba od dubna do prosince vystaveno ničivým bouřím. V roce 1999 připravila ve státě Urísa bouře o život téměř 10 000 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat