Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanada chce od Íránu objasnit sestřelení ukrajinského letadla, řekl Trudeau

Kanadský premiér Justin Trudeau se zúčastnil diskusního fóra NATO během summitu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadský premiér Justin Trudeau se zúčastnil diskusního fóra NATO během summitu... | foto: Reuters

Ottawa/Teherán Kanada žádá po Íránu, aby zcela objasnil okolnosti, za kterých bylo tento týden v Íránu omylem sestřeleno ukrajinské dopravní letadlo. Řekl to kanadský premiér Justin Trudeau. Reagoval tak na sobotní přiznání Teheránu, že plnou zodpovědnost za sestřelení letadla přijaly íránské revoluční gardy.

Na palubě letadla bylo mnoho Kanaďanů a vláda v Ottavě se hodlá od Teheránu domáhat rovněž úplné spolupráce při vyšetřování. Uvedla to agentura Reuters.

Ze 176 lidí, kteří zahynuli v troskách letadla krátce po jeho středečním startu z teheránského letiště, mělo 57 i kanadské občanství. V Kanadě žije početná íránská diaspora. Kanadský premiér už ve čtvrtek uvedl, že letadlo sestřelila íránská raketa, ale Teherán to až do soboty popíral.

Trudeau v sobotním prohlášení uvedl, že Írán teď uznal, že letadlo sestřelily jeho vlastní ozbrojené síly. Kanadská vláda usiluje o spravedlnost pro příbuzné a přátele obětí.

„Je to národní tragédie, všichni Kanaďané truchlí společně,“ uvedl. „Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi partnery po celém světě, abychom zajistili úplné a důkladné vyšetřování. Kanadská vláda očekává plnou spolupráci od íránských úřadů,“ dodal.

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...