Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kardinálové v šortkách aneb Jak vatikánská móda řeší horka

Svět

  11:17
VATIKÁN - Papež to má dobré. Cestuje teď po mírně chladnější Latinské Americe, zatímco duchovní ve Vatikánu se musejí nějak vyrovnat se sálajícím horkem a potí se pod upnutými rouchy. Předpisy ohledně oblečení jsou ale v církevním státě neúprosné a žádné úlevy se ani kvůli extrémnímu počasí nepovolují.

Papež František s kardinály foto: Reuters

Čelo prodavače v papežském krejčovském obchodě se za pultem s rolemi látek perlí kapkami potu, teploty v Římě se blíží 40 stupňům. V salonu Gamarelli nakupují kardinálové, biskupové a kněží svá roucha. Nosí je v zimě i v létě, kdy jim v dlouhých a ke krku upnutých, nejčastěji černých klerikách bývá velké horko.

„Žádné speciální letní modely neexistují, jen šijeme z o něco tenčích látek. Ale šortky pro kardinály - to ne,“ tvrdí prodavač.

Dress code kardinálů

„Dress code je dress code,“ říká o pravidlech oblékání kněz a šéf německého vysílání rozhlasové stanice Radio Vaticana Bernd Hagenkord. Pro něj ovšem přísná pravidla neplatí, po redakci smí on i jeho kolegové chodit v tričku a krátkých kalhotách.

Aby si Vatikán kvůli vedrům naordinoval prázdniny, to neexistuje. „Volno je ale vlastně celý srpen, kdy jsou vatikánské úřady zavřené,“ říká Hagenkord. Papež František ale tuto dobu tráví jinak, než jeho předchůdce Benedikt XVI. a nejezdí do výše položeného a tudíž chladnějšího letního sídla Castel Gandolfo nedaleko Říma. Zůstává ve městě a jedinou úlevou tak je pro něj pobyt ve starobylých palácích s tlustými zdmi, jichž je v církevním státě opravdu dostatek.

„V zimě se nedají vytopit, v létě je v nich naopak příjemně,“ chválí výhody několik staletí starých budov Hagenkord.

Papež před vedrem unikl

Nyní papež unikl vlně veder do Latinské Ameriky, kde je přece jen o něco chladněji. A hlava katolické církve je na tom v létě o něco lépe i obecně: jeho oblečení je totiž bílé. Sutanu z vlny, kterou František nosí v zimě, nahradí roucho z lehčích přírodních tkanin. To je i o něco průsvitnější a někdy se dokonce dá zahlédnout to, co má papež na sobě pod dlouhou sutanou.

Těžké to nemají jen duchovní, ale i věřící, kteří po tisících proudí každou středu na generální audienci na Svatopetrské náměstí. „Je potřeba si s sebou vzít slunečník, klobouk a hodně vody. Před sluncem se tam nedá nikde schovat,“ radí mluvčí německého centra pro poutníky. Na náměstí v centru Vatikánu lidé v létě často kolabují, a tak jsou během setkání s papežem vždy připravené sanitky.

Ačkoli během července se audience nekonají, užijí si turisté úmorného vedra i tak dost a dost - třeba při čekání v hodinových frontách před vstupem do Svatopetrského chrámu a Vatikánských muzeí.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!