16. ledna 2014 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katolická církev se poprvé veřejně obhajuje kvůli sexuálním skandálům

Vatikán (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatikán (ilustrační fotografie) | foto: Reuters

ŽENEVA Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) dnes vyslýchal zástupce Vatikánu. Důvodem jsou skandály kolem sexuálního zneužívání dětí představiteli církve a také to, jaká protiopatření církev přijala. Vatikánskou delegaci přivedl do Ženevy arcibiskup Silvano Tomasi, který prohlásil, že takovéto činy nemohou být nikdy ospravedlněny. Podle stanice BBC je to vůbec poprvé, co se církev veřejně obhajuje v otázce zneužívání dětí.

Vatikán přitom nemá s tímto výborem OSN právě nejvřelejší vztahy. Loni v prosinci mu odmítl poskytnout informace o církevním vyšetřování sexuálního zneužívaní dětí duchovními. Svůj postoj zdůvodnil tím, že tyto případy považuje za důvěrné, nicméně je ochoten spolupracovat v procesních záležitostech. V odpovědi na ožehavé otázky, které loni v červenci položil výbor CRC, Vatikán uvedl, že tyto informace nehodlá zveřejňovat a spolupracovat chce jen s úřady činnými v trestním řízení jednotlivých zemí, kde k zločinům došlo.

Výbor OSN na Vatikán nicméně naléhal s tím, že se snaží získat podklady, aby mohl posoudit, nakolik dodržuje katolická církev konvenci Spojených národů o právech dítěte, kterou Vatikán rovněž podepsal.

ČTĚTE TAKÉ:

Pravda je důležitá

Svatý stolec tedy nakonec poslal do Ženevy delegaci, která měla o této ožehavé otázce s členy výboru jednat. Tomasi řekl, že je důležité zjistit pravdu o tom, co se stalo v minulosti, aby se to už nikdy nemohlo opakovat. Zajištěn tak má prý být rovněž výkon spravedlnosti a pomoc obětem.

Zástupci Vatikánu také panelu OSN sdělili, že uvítají jakékoli jeho podněty k realizaci náležitých opatření.

Členové výboru se zajímali o praktiky církve, která měla ve zvyku přesouvat kněze podezřelé ze zneužívání na jiné místo, a krýt je před obviněním ze zločinu. Jeden člen se také zeptal, proč Vatikán popisuje sexuální zneužívání jako "delikty proti morálce", namísto jednoduše "zločiny páchané na dětech".

Papežský úřad loni uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj s tímto zlem. Současně ale dal najevo, že nemůže být činěn zodpovědným za jednání katolických institucí nebo jednotlivců ve světě a že zodpovědnost za ochranu práv dětí nesou místní biskupové. Zodpovědný je pouze za události ve vatikánském městském státu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz