Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokračuje nebývalá potopa na ruském jihu. Evakuovaní tuší, že budou okradeni

Svět

  20:43
V severní části Kazachstánu dál pokračují evakuace kvůli záplavám, které jsou nejhorší za desítky let. Evakuovat se dohromady muselo už 117 000 lidí, uvedlo kazachstánské ministerstvo pro mimořádné události. K přesunu do bezpečí vyzývají úřady také v ruském Kurganu, který leží nedaleko hranic s Kazachstánem a kde se za posledních 24 hodin nebezpečně zvýšila hladina v řece Tobol.

Záplavy sužují jižní Ural, oblasti na jihozápadě Sibiře a severní Kazachstán už téměř dva týdny. Povodně vyvolal rychle tající sníh a silné deště a přispělo k nim i protržení hráze v Orenburské oblasti. Voda zaplavila rozsáhlá území v blízkosti řek Ural a Tobol.

V úterý nařídil evakuaci několika obcím gubernátor ruské Ťumenské oblasti, kde se rozvodnila řeka Išim. V Kurganu, který je administrativním střediskem sousední Kurganské oblasti, je ke středě podle ministerstva pro mimořádné události zaplaveno 660 domů. Každé dvě hodiny tam znějí sirény, které vybízejí k evakuaci.

„Vezměte děti a vaše blízké se zdravotním postižením či v pokročilém věku, v ohrožených oblastech nezapomeňte ani na domácí zvířata a odejděte! Nečekejte, až se voda přiblíží k vašim domovům,“ apelovaly úřady na sociálních sítích. Podle gubernátora Vadima Šumkova bylo v Kurganské oblasti zaplaveno více než 3000 domů a do bezpečí dosud odešlo více než 14 300 lidí, včetně 1833 dětí.

Počet evakuovaných v Ťumenské oblasti zatím činí 435. Gubernátor Alexandr Moor nicméně varoval, že z Kurganské oblasti dorazí povodňová vlna, která by mohla o dva metry překonat rekord z roku 2017.

Povodně už dříve zaplavily na 34 000 domů v Orenburské oblasti ležící o něco západněji. Hladina řek zde začala v neděli podle ruských médií klesat a záplavy polevovat.

K výzvám uposlechnout pokynů úřadů k okamžité evakuaci z ohrožených oblastí se přidal i prezident Putin, který během videoporady s gubernátory sibiřských regionů připustil, že lidem brání v opuštění domovů strach, že budou mezitím vyrabovány. „Proč lidé neodcházejí? Mají strach, že přijdou o svůj majetek, o své domy. Musíme je přesvědčit, že vše bude ochráněno,“ řekl Putin na záběrech, které odvysílala ruská televize. AFP dodala, že s obavami z vyrabování opuštěných domu se jí svěřilo několik lidí postižených povodněmi.

Autoři: ,