Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kdo velí ve válce proti koronaviru? Země aktivovaly krizové štáby, v hlavní roli jsou vlády a premiéři

Zprava premiér Andrej Babiš, ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček a předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v ochranných rouškách poslouchají dotazy pokládané prostřednictvím videopřenosu na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády k situaci kolem šíření nového typu koronaviru. foto: ČTK

Praha - Bezprecedentní krize způsobená epidemií koronaviru zasáhla takřka všechny státy Evropy. A ­změnila i zaběhnuté způsoby rozhodování. Hraje se o čas, pro zdlouhavé debaty o tom, který čelní představitel má co na starosti, není místo. LN přinášejí přehled toho, jak vybrané země rozhodují o mimořádných opatřeních v ­souvislosti s ­šířením onemocnění Covid-19. „Hlavní roli mají téměř ve všech státech premiér a vláda,“ řekl LN detailně informovaný zdroj z diplomacie.
  5:00

Podobně jako v Česku, i jinde v ­zemích ­Evropy vznikly krizové štáby, jež reagují na vzniklou situaci. Ten český, vedený náměstkem ministra zdravotnictví a epidemiologem Romanem Prymulou, nemá výkonnou pravomoc; podléhá vládě a právě kabinet uvádí v praxi návrhy vzešlé ze štábu.

Koronavirová linka 1212 je přetížená. Používejte i web a chat ministerstva, radí její autoři

V sousedním Rakousku tvoří krizový štáb ministr vnitra, zdravotnictví, školství a spravedlnosti, jeho činnost koordinuje vnitro. „O ­zásadních věcech však rozhoduje vláda a prezentuje je kancléř. Vládnou formou ministerských nařízení,“ vysvětlil zdroj LN s tím, že u ­něčeho je nutné dodatečné schválení parlamentem.

V nákazou nyní nejvíce stižené Itálii má teď rozhodující slovo rovněž vláda a premiér, „velí“ formou zrychlených vládních dekretů. „Italové mají dobře organizovanou civilní ochranu, její hlavní štáb pořádá každý den v 18 hodin tiskovou konferenci, na níž odborníci informují o rozsahu epidemie a o přijatých operativních opatřeních. Na základě toho pak jedná vláda, jež to komunikuje s vládami regionů, a přijímá rozhodnutí,“ potvrdil LN český generální konzul v severoitalském Milánu Jiří Kuděla.

Doporučení vs. kompetence

Španělsko má speciální pětičlenný výbor složený z premiéra a ministrů obrany, dopravy, zdravotnictví a­ vnitra. Ustaven je na 15 dní, v jejich průběhu vláda v podstatě nebude zasedat, respektive nebude řešit běžné věci.

Federativně uspořádané Německo, složené z šestnácti spolkových zemí, ponechává své spolkové vládě koordinační roli. „Vláda vydává spíše různé formy doporučení. Kompetence k přijímání konkrétních opatření mají jednotlivé spolkové země. V nich hraje ústřední roli většinou premiér,“ uvedl již citovaný zdroj LN. Například bavorský premiér Markus Söder v pondělí ve své spolkové zemi, druhé nejpostiženější u našich sousedů, vyhlásil s okamžitou platností stav katastrofy.

Velký manuál ke koronaviru od expertů z Bulovky: co víme, proč zůstat doma a jak se ochránit

„Situace je velmi vážná a mění se každým dnem, bohužel ne k dobrému,“ uvedl Söder. Součástí preventivních kroků v Bavorsku jsou kromě zavření škol a školek i uzavírky obchodů, hospod a ­kulturních zařízení. S nařízením na uzavření obchodů v celém Německu nakonec přišla – po konzultacích s jednotlivými zeměmi – i­ sama spolková vláda.

Francie, kde počet nakažených rovněž roste raketově, používá formát bezpečnostní rady státu, kde zasedají určení ministři. „Oficiálně se vyjadřuje premiér v koordinaci s prezidentem,“ uvedl diplomatický zdroj LN. Před veřejnost pak předstupuje většinou prezident, který ve večerním televizním vysílání občanům oznamuje nově přijaté kroky. Viditelně těžce se mu v pondělí večer sdělovalo Francouzům, že jejich země je „ve zdravotní válce“, proto musí omezit pohyb obyvatel na veřejnosti.

I na Slovensku hraje hlavní roli vláda. Rozhodnutí přijímá prostřednictvím ústředního krizového štábu řízeného slovenským premiérem. Podobný model má­ Chorvatsko, Polsko či Srbsko. To kromě toho úzce koordinuje přijaté kroky s prezidentem. Ten má často rozhodující slovo. Maďarsko má zřízeno deset vládních krizových skupin. Koordinuje je premiér, který má finální slovo.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...