4. března 2018 16:12, aktualizováno  19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kiska vyzval k rekonstrukci vlády nebo předčasným volbám. Fico: Prohlášení nebylo napsáno na Slovensku

Slovenský prezident Andrej Kiska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský prezident Andrej Kiska. | foto: Pavol Funtál.

BRATISLAVA Slovenský prezident Andrej Kiska v neděli navrhl „rozsáhlou a zásadní rekonstrukci“ nynější vlády premiéra Roberta Fica, anebo předčasné volby jako východisko z krize důvěry ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. O budoucnosti vlády hodlá jednat v příštích dnech s politickými stranami, oznámil v prohlášení, které přenášely televize v přímém přenosu z prezidentského paláce v Bratislavě. Premiér Robert Fico řekl, že Kiskův návrh popírá výsledky voleb.

„To poslední, co naše společnost nyní potřebuje, je politické divadlo na televizní obrazovce v podání nejvyšších ústavních činitelů,“ objasnil Kiska, proč se rozhodl zrušit své avizované večerní televizní vystoupení o situaci na Slovensku poté, co se po něm rozhodli promluvit z obrazovky i premiér Robert Fico a předseda parlamentu Andrej Danko.

Prezident uvedl, že s Ficem osobně hovořil o možných východiscích z vážné politické krize. „Ukázalo se však, že naše názory jsou rozdílné,“ řekl.

Vnímáme aroganci moci, řekl Kiska

Poznamenal, že v pátek, kdy občané Slovenska uctili památku obětí vraždy, cítil i odhodlání začít bolestný proces nápravy státu, vůči kterému nyní panuje obrovská nedůvěra, a to opodstatněně: „Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Vnímáme aroganci moci,“ prohlásil Kiska. Nemůže prý zlehčovat atmosféru dusící zemi. Pocit nespravedlivého státu vidí jako téměř absolutní. I kdyby se ukázal jakýkoliv, třeba i náhodný motiv vraždy, velké množství lidí je nyní přesvědčených, že tragédie odráží slovenskou realitu. „To je strašná vizitka republiky po 25 letech existence. Něco špatného je pod povrchem. Něco špatného je v samých základech našeho státu,“ řekl.

Hosté přichází na pohřeb Jána Kuciaka.
Reportér Kuciak ve svém posledním, nedokončeném článku kromě jiného popsal...

Kiska podle svých slov čekal týden, jaké kroky podnikne vládní koalice, aby obnovila důvěru lidí vstát, avšak zdá se, že žádné řešení se nečrtá, žádný plán prezident nevidí, a proto se rozhodl začít jednat s politickými stranami, jak si představují budoucnost vlády.

„Vidím dvě možnosti - rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost, anebo předčasné volby,“ prohlásil.

Prezident rovněž požádal občany o důvěru ve vyšetřovatele, kteří případ vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky objasňují.

Fico: Kiskův návrh na rekonstrukci vlády popírá výsledky voleb

„Návrhy prezidenta na totální rekonstrukci vlády, spojenou s hlasováním o důvěře nové vládě jsou popřením výsledků demokratických parlamentních voleb, které se konaly v roce 2016. Prezident se tímto prohlášením hlásí k opozici, která hovoří o potřebě převratu na Slovensku,“ tvrdil před novináři Fico. Dodal, že případné personální změny v kabinetu budou výsledkem dohody tří koaličních stran a že hlava státu v této věci nemá z ústavy žádné pravomoci.

K možnosti vypsání předčasných voleb se Fico blíže nevyjádřil, řekl pouze, že takovýto návrh by muselo podpořit alespoň 90 poslanců, tedy třípětinová většina Národní rady.

Předseda vlády Fico, který má s Kiskou dlouhodobě napjaté vztahy, hlavu státu za její odpolední projev ostře kritizoval. Kiskovo vyjádření podle Fica „zjevně nebylo napsáno na Slovensku“. „Toto jeho prohlášení má rukopis lidí, kteří absolutně neznají ústavně-právní tradice a pravidla na Slovensku a sledují zcela jiné cíle, než je stabilita naší země,“ řekl Robert Fico.

Většina opozičních stran chce předčasné volby

Většina opozičních stran na Slovensku, včetně nejsilnější formace Svoboda a Solidarita (SaS) se vyslovily pro vypsání předčasných voleb, které jako jedno z řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v neděli navrhl slovenský prezident Andrej Kiska.

„Řešení vidíme v předčasných volbách. SaS návrh na předčasné volby v parlamentu proto podpoří,“ napsal předseda SaS Richard Sulík na sociální síti. „Rekonstrukce vlády v této chvíli již není alternativou. Společnost potřebuje nový začátek, protože tato vláda již není schopná spravovat dobře a spravedlivě naši zemi,“ uvedla poslankyně protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veronika Remišová.

Podobně jako Remišová se vyjádřil i místopředseda opozičního hnutí Jsme rodina-Boris Kollár Milan Krajniak. „Kosmetické změny na jednotlivých postech ve vládě nedokážou obnovit důvěru lidí ve spravedlivé fungování státu,“ uvedl Krajniak.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.