20. března 2018 11:55, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kiska odmítl jmenovat novou slovenskou vládu, má výtky k Rážovi mladšímu

Slovenský prezident Andrej Kiska přichází na tiskovou konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský prezident Andrej Kiska přichází na tiskovou konferenci. | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Slovenský prezident odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které předložila současná koalice. Andrej Kiska to novinářům řekl po úterním setkání s dosavadním vicepremiérem Peterem Pellegrinim, jehož minulý týden pověřil sestavením kabinetu. Prezident oznámil, že Pellegriniho požádal, aby mu do tohoto pátku dal nový návrh. Slovenská opozice rozhodnutí Kisky vítá. Lídři koalice se nevyjádřili. V pátek budou další protivládní protesty.

Kiska uvedl, že vicepremiéra seznámil se svými výhradami; před novináři přitom pouze naznačil, že má problém s obsazením křesla ministra vnitra. Očekává se, že Pellegrini se k rozhodnutí prezidenta vyjádří odpoledne. Pokud má být obnovena důvěra společnosti ve státní instituce, je třeba klást na obsazení vlády vysoké nároky, zdůraznil Kiska.

Tříčlenná koalice se dohodla na vytvoření nového kabinetu po demisi dosavadního premiéra Roberta Fica, který rezignoval minulý týden v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. 

„Musí (Pellegrini) přesvědčit, že nová vláda přinese změny, které očekáváme. Musí vytvořit stabilní vládu, jejíž obsazení, a to především osoby ministra či ministryně vnitra, dokáže uklidnit napjatou atmosféru ve společnosti,“ řekl Kiska. Zároveň ocenil Pellegriniho za jeho korektní a věcný přístup k sestavování vlády, což prezident označil za „vítanou změnu“ oproti minulosti.

Podle listu Pravda odmítl Kiska jmenovat novým ministrem vnitra Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka a lídra kapely Elán. Ráž mladší je v současnosti generálním tajemníkem úřadu slovenského ministerstva zdravotnictví.

„Poslední, co potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření o tom, kdo byl s kým na motorkách a oslavách narozenin nebo další spekulace o personálních propojeních,“ řekl Kiska. Zjevně tak reagoval na informace slovenských médií, že Ráž se dobře zná s dosavadním ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, s nímž ho spojuje záliba v motocyklech. Už v roce 2011 zveřejnil server pluska.sk fotografii z oslav Kaliňákových čtyřicátin, na níž oba muži spolu s dalšími pózují za motocyklem.

Kaliňák, který patřil mezi nejkontroverznější ministry ve Ficově vládě, po vraždě Kuciaka a následných mohutných demonstracích oznámil, že na ministerskou funkci rezignuje. Demisi později ohlásil i samotný Fico, což znamená pád celé vlády.

Slovenský prezident Andrej Kiska.
Prezident Kiska pověřil sestavením nové slovenské vlády dosavadního...

Desetitisíce demonstrantů v ulicích slovenských měst se ale nechtějí spokojit s další vládou na dosavadním trojkoaličním půdorysu a požadují předčasné volby. Organizátoři demonstrací v úterý potvrdili, že protesty budou pokračovat i tento pátek, například na bratislavském náměstí SNP od 17:00 SEČ.

Prezident má podle slovenských médií také výhrady k setrvání Jána Richtera (Směr-SD) na postu ministra sociálních věcí a k návrhu jmenovat poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie Richarda Rašiho vicepremiérem.

Nový kabinet by měl podle Kisky přesvědčit veřejnost nejen o tom, že chce vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně, ale i podezření na působení organizované zločinu, o kterých reportér psal.

V souladu se slovenskou ústavou je na rozhodnutí hlavy státu, koho jmenuje premiérem. Podle tradice se předsedou vlády stává osoba, která se může opřít o většinu ve sněmovně. Na návrh premiéra je pak prezident povinen jmenovat členy kabinetu. Pellegrini zatím novým premiérem jmenován nebyl.

Pokud by Pellegrini nový návrh složení vlády nepředložil, Kiska by mohl pověřit sestavením kabinetu jinou osobu. Pokud vláda do šesti měsíců od svého jmenování nezíská důvěru sněmovny, prezident může rozpustit parlament, což by vedlo k předčasným volbám. Až do jmenování nového kabinetu zůstává v úřadu nynější Ficova vláda v demisi.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.