Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

KLDR chystá další zkoušky raket

Svět

  10:05aktualizováno  11:25
SOUL - Jižní Korea očekává, že KLDR bude pokračovat v testech raket. Oznámil to jihokorejský ministr obrany Jun Kwang-ung. Severokorejci včera odpálili celkem sedm střel.
Raketa - ilustrační foto

Raketa - ilustrační foto foto: Reprofoto

KLDR ve středu v rámci vojenského cvičení uskutečnila raketové testy celkem sedmi střel. Šest raket krátkého a středního doletu typu Scud či její lokální verze Rodong bylo odpáleno nad ránem, sedmá mezikontinentální střela Tepodong-2 s doletem kolem 6000 kilometrů pak odpoledne.

Severní Korea v oficiálním prohlášení oznámila, že raketové zkoušky byly součástí vojenského cvičení zaměřeného na obranyschopnost země. Mluvčí ministerstva zahraničí, jehož citovala severokorejská tisková agentura Jonhap, nevyloučil, že v budoucnu budou provedeny další zkoušky.

Odborníci: Vojensky jde o neúspěch
Vojenští odborníci z Jižní Koreje a USA upozorňují, že přes diplomatický rozruch skončily testy pro severokorejskou armádu blamáží. Ani jedna z raket totiž nezůstala ve vzduchu více než několik minut.

"Raketa, která se zřítí po 40 sekundách, není hrozbou pro území Spojených států," prohlásil poradce pro národní bezpečnost v Bílém domě Stephen Hadley. "Je to pro Severní Koreu prohra. Raketová karta, kterou chtěla použít k nátlaku na USA, se oslabila, protože zkouška rakety Tapodong-2 byla neúspěšná," zdůraznil profesor Che Jong-čchu z univerzity v Soulu. "Je to políček pro severokorejskou armádu a bude to tam mít dopady," předpověděl.

Podle dalších expertů nezdar ochromí úsilí Pchjongjangu směřující k prodeji raket a technologie jejich výroby zemím, jako je Írán nebo Sýrie. Japonský tisk připomíná, že v Severní Koreji byla v době vystřelení rakety delegace deseti specialistů z Teheránu. Prodej zbraní je přitom pro KLDR jeden z mála prostředků, jak zajistit chybějící devizy a ropu.

Další zkouška za tři týdny?
Severní Korea proto možná testy zopakuje. Podle jihokorejské rozvědky byly na odpalovací místo v Musundanri na severovýchodě KLDR dopraveny v květnu dvě rakety Tepodong-2.

"Technické závady zapříčinily selhání Tepodongu-2. Situaci podrobně sledujeme, protože odhadujeme, že KLDR určitě vystřelí druhý Tepodong-2, až budou technické závady vyřešeny," řekl poslancům zástupce jihokorejských Národních zpravodajských služeb.

Další smontování, umístění a zaměření rakety včetně jejího naplnění potřebným palivem zabere podle jihokorejských expertů nejméně tři týdny. Podle nejmenovaného zdroje jihokorejské armády citovaného agenturou Jonhap jsou ale odpalovací zařízení v Musundanri prázdná, žádná aktivita není ani v jejich bezprostřední blízkosti.

KLDR: Sankce jdou válečný čin
Ve středu se na žádost Japonska sešla na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN. Americký prezident George Bush pak telefonicky hovořil s japonským premiérem Džuničirem Koizumim a dohodli se, že budou společně prosazovat sankce proti KLDR.

Japonsko chce prosadit návrh rezoluce, která žádá přerušení jakékoli finanční, materiální a technologické spolupráce, která by mohla být v KLDR použita k vývoji raketového systému. Rusko a Čína jsou proti zavedení sankcí. Peking dal najevo, že jakákoli rezoluce by měla být přínosná pro mír a stabilitu na Korejském poloostrově.

Zástupce severokorejského vyslance při OSN prohlásil, že budou-li na jeho zemi uvaleny sankce, bude KLDR nucena k "neomezeným protiopatřením". Stále prý platí, že KLDR bude sankce považovat za válečný čin.

Autor: