2. května 2011 20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kněz navrhl vysvěcování žen, papež ho odvolal

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: Reuters

ŘÍM Papež Benedikt XVI. odvolal australského biskupa, který se netajil svými názory, že by církev měla zvážit vysvěcování žen a ženatých mužů za kněze. Vatikán v pondělním prohlášení uvedl, že papež "zbavil pastýřské služby" biskupa Williama Morrise z diecéze Towoomba v australském státě Queensland.

Je to radikální krok v porovnání se standardním postupem Vatikánu, který obvykle neříká přímo, že zbavil funkce církevního činitele. Mnohem častěji Vatikán požádá vzpurné církevní předáky, aby rezignovali, a potom oznámí, že papež přijal jejich rezignaci.

Za svoje názory do předčasného důchodu
Podle australských médií sedmašedesátiletý Morris o víkendu věřícím oznámil, že odchází do předčasného důchodu. "Papež Benedikt XVI. si myslí, že tuto diecézi bude lépe spravovat nový biskup," uvedl v dopise, který byl přečten na nedělní mši.

Čtěte také:

Morris v roce 2006 prohlásil, že církev by měla vzhledem k nedostatku kněží uvažovat o vysvěcování žen a ženatých mužů. Nyní uvedl, že jeho myšlenka byla špatně pochopena a že nedostal příležitost ji upřesnit. Podle listu The Australian Morris nikdy rezignaci nenabídl.

Vatikán názor nezmění
Papež Benedikt XVI. který v neděli blahořečil svého předchůdce Jana Pavla II., vytrvale obhajuje vatikánské učení, že jedině svobodný muž může být vysvěcen na kněze římskokatolické církve.

V římskokatolickém ritu ale ženatí kněží mohou vykonávat kněžskou funkci. Před měsícem Vatikán "zbavil pastýřské služby" konžského biskupa. Podle afrických médií byl propuštěn kvůli problémům v řízení jeho diecéze.

ČTK, Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz