Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Souboj mezi Trumpem a Bidenem jde do tuhého. Koho podporují americké celebrity?

Donald Trump a Joe Biden. foto: Patrick SemanskyČTK

Washington - Celebrity mají obrovský dosah, jsou zdrojem atraktivity a kredibility, mohou zásadním způsobem ovlivňovat veřejné mínění. Zapojení známých osobnosti je osvědčená marketingová strategie, a to nejen v politice. Zdá se, že americké známé tváře jsou spíše nakloněny demokratickému kandidátovi Bidenovi. Své příznivce má však i Donald Trump.
  14:31

Celebrity byly vždy součásti amerického volebního klání. Již v roce 1960 podporoval například Johna Kennedyho Frank Sinatra. Letošní ročník není jiný. Kandidáti bojují o přízeň známých osobností. Vše nasvědčuje tomu, že větší podpoře se těší dvojice Biden-Harris. 

Hudební časopis NME provedl průzkum o vlivu celebrit na politické postoje veřejnosti. Na prvních místech se umístili Taylor Swift, Tom Hanks, Cardi B, Byoncé, LeBron James a Dwayne Johnson. Všichni podporují Bidena.

V srdci Manhattanu se střetli příznivci Trumpa a Bidena. S volbami bude násilí eskalovat, varují experti

Novinářka Cooper Lawrencová zhodnotila pro britskou BBC situaci tak, že celebrity u republikánů spíše zastávají samotné mandáty, než že by podporovaly kandidáty. Poukázala například na Ronalda Reagana, který byl před prezidentstvím proslulým hercem, dále je známa postava guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera. Donald Trump byl ostatně před svou prezidentskou kandidaturou sám mediální hvězdou. 

Když v roce 2008 Oprah Winfreyová vyjádřila podporu Baracku Obamovi, přišlo podle průzkumu demokratického kandidáta volit o milion více lidí. Takové počty by mohly rozhodnout i současné prezidentské volby.  

Zároveń však podpora celebrit s sebou automaticky nenese vítězství. O tom se přesvědčila v minulých volbách Hillary Clinton, která sice měla za sebou podobně jako Biden výraznější plejádů známých osobností, avšak k zisku křesla v Bílém domě jí to nestačilo, jak uvádí BBC.

Dwayne Johnson alias The Rock.

Dwayne Johnson: Herec a wrestler podle britského listu The Independent v minulosti volil jak republikány, tak demokraty. Nikdy nevyjádřil nikomu přímou podporu. Letos poprvé vyzval fanoušky, aby volili Bidena. „Biden je nejlepší volbou pro vedení naší země,“ uvedl Johnson, hvězda amerických filmů, označovaný za „nástupce Arnolda Schwarzenegra“.

Herečka Jennifer Anistonová.

Jeniffer Aniston: „Země je rozdělená více než kdy předtím. Současný prezident se rozhodl, že rasismus není problém, opakovaně veřejně ignoroval vědu, již zemřelo příliš mnoho lidí,“ řekla herečka podle britského časopisu Insider. Držitelka Zlatého glóbu se zapojila i do Bidenovi fundraisingové kampaně.

Tom Hanks získal Zlatý Glób za celoživotní přínos filmu.

Tom Hanks: Herec proslulý kultovní rolí Foresta Gumpa podporoval v minulých volbách Hillary Clinton. O Bidenovi se vyjadřuje jako o „svém kamarádovi Joeovi“. „Nemusíte být superman, abyste bojovali za pravdu, spravedlnost a americkou cestu,“ řekl podle britského časopisu držitel dvou Oscarů.

Energie na rozdávání. Bruce Springsteen před dvěma týdny koncertoval na předávání Grammy.

Bruce Spingsteen: Zpěvák je hlasitým kritikem Trumpa. Dokonce uvedl, že pokud bude prezident znovuzvolen „odstěhuje se do Austrálie“. Držitel dvaceti cen Grammy podporoval spíše jiné demokratické kandidáty, jeho první volbou byl Bernie Senders či Elizabeth Warrenová. Hudebník vyzývá k pragmatické volbě Bidena.

Udílení amerických hudebních cen Grammy v pondělí ovládla osmnáctiletá americká zpěvačka a skladatelka Billie Eilishová.

Billie Eilish: Vítězka pěti cen poslední Grammy promluvila v srpnu na demokratickém sjezdu. „Donald Trump ničí naši zemi a vše, na čem nám záleží… Musíme volit jako by na tom stály naše životy a celý svět – ve skutečnosti to tak je,“ řekla osmnáctiletá umělkyně.

LeBron James.

LeBron James: Čtyřnásobný vítěz nejvyšší americké basketbalové soutěže NBA ve volbě 2016 podpořil demokratickou kandidátku. Nyní stojí za Bidenem, dokonce jej doprovázel i při kampani. Mimo to se politicky angažuje v ochraně volebních práv Afroameričanů, spoluzakládal organizaci More Than a Vote, uvadí The New York Times.

Podle herce Jona Voighta (držitele Oscara za snímek Návrat domů -1979) je Trump odpovědí na americké problémy. „Potřebujeme někoho, kdo se dostane mezi nás a svým způsobem nás přebuduje, dostane zpět, kde jsme byli a kde potřebujeme být. Republikáni se potřebují sjednotit za tímto mužem,“ řekl otec herečky Angeliny Jolie.

John Voight: Držitel Oscara za film Návrat domů varoval, že „země je v nebezpečí levicového liberálního myšlení.“ Bidena označil za „zlo“ a dále řekl: „Trump musí vyhrát. Je opravdový. Přinese zpět důvěru lidí,“ uvádí britský deník Independent.

Herec James Woods.

James Woods: Herec stojí za Trumpem, svou volbu okomentoval slovy: „Donald Trump je drsné individuum. Je ješitný, intenzivní a hrubý. Ale miluje Ameriku více než kterýkoli jiný prezident.“ Hlavu státu volil  již v minulém hlasování.

Herečka Stacey Dash.

Stacey Dash: Herečka podporuje Trumpa od začátku jeho politické kariéry, angažuje se v podněcování žen k tomu, aby ho volili. Sama neúspěšně kandidovala do Kongresu za republikánskou stranu v roce 2018. Tvrdí, že kvůli svým politickým názorům je na „hollywoodském blacklistu“.

Lil Wayne a Chance the Rapper během své show na Utkání hvězd NBA.

Lil Wayne: Raper, který je držitelem pěti cen Grammy, se v minulém týdnu s prezidentem Trumpem sešel a podpořil jeho politické směřování. „Poslouchal to, co jsme mu říkali a ujistil nás, že to zařídí,“ napsal hudebník na Twitter. Mimo to poukázal na Trumpovu trestněprávní reformu.

Raper 50 Cent na snímku z 15. května 2010.

50 cent: Americký hudebník podporuje Trumpa kvůli programovému bodu Bidena o zvýšení daní pro občany s vysokými příjmy. Taková politika je podle něj nepřijatelná, uvádí jeden z nejúspěpěšnějších raperů.

Conor McGregor na oficiální vážení k UFC 229.

Connor McGregor: Bojovník a bývalý šampión UFC Trumpovo počínání dlouhodobě schvaluje, označil ho za „fenomenálního prezidenta“ a zařadil jej mezi nejlepší politické osobnosti historie Spojených států.

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...