Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

V USA odhlasovalo již přes 90 milionů lidí. Trump a Biden využívají poslední dny k intenzivní kampani

Donald Trump a Joe Biden. foto: Patrick SemanskyČTK

Washington - Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech.
  22:35

 Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Trumpova tvrdá ofenzíva

Republikánský prezident Donald Trump, který usiluje o znovuzvolení, si v posledních dnech udržuje velmi nabitý program - za tři dny chce stihnout 14 zastávek v několika státech, které budou mít zásadní vliv na celkový výsledek voleb.

PODCAST: Americké volby pro začátečníky. Kdo jsou kandidáti na prezidenta USA?

Trump v posledních dnech kritizuje pracovníky bojující s pandemií covidu-19 i média a svého soupeře Joea Bidena, kteří podle něj nemluví o ničem jiném, než o koronaviru. Prezident se v boji s infekcí netěší přílišné důvěře veřejnosti, v poslední době je navíc počet nově nakažených na rekordním vzestupu. 

Koukal jsem se na Joea Bidena jak včera mluvil. Jediné o čem hovoří je covid, covid. Nemá co jiného říct. Covid, covid,“ řekl prezident shromáždění v Pensylvánii. V pátek přitom prohlásil, že někteří lékaři naschvál evidují větší počet zemřelých s covidem-19, protože za to podle něj dostávají více zaplaceno.

Biden po boku Obamy vrací úder

„Co má k sakru ten chlap za problém?“ řekl v sobotu v Michiganu k prezidentově dřívější poznámce Biden. „Možná tomu věří, protože pro nic jiného než pro peníze nic nedělá,“ řekl na mítinku, kde po jeho boku vystoupil rovněž bývalý prezident Barack Obama, jemuž Biden sloužil osm let jako viceprezident.

Obama přitom na Trumpa útočil nezvykle ostře na osobní rovině. „Trumpa zajímá uspokojování vlastního ega. Joeovi záleží na tom, aby udržel vás a vaši rodinu v bezpečí,“ řekl bývalý prezident. Následně dodal, že Trump závidí covidu-19 to, jak často se objevuje v médiích, a že je posedlý velikostí davů, které chodí na jeho mítinky. „Nikdo snad nepřišel na jeho oslavu narozenin, když byl dítě? Byl z toho traumatizovaný?“ dodal Obama.

Do kampaně se v sobotu zapojila i první dáma Melania Trumpová, která spustila kritiku Bidena kvůli tomu, že na jaře vedl kvůli obavám z šíření koronaviru mezi jeho stoupenci kampaň ze svého domu ve státu Delaware. „Joe Biden tvrdí, že by vedl náš skvělý stát lépe,“ řekla. „Když se schováváte ve sklepě, tak očividně s větší jistotou sdělujete svoje zbožná přání,“ dodala.

Biden se pustil do Trumpa: Za svou nemoc nese odpovědnost, nenosí roušku a covid zlehčuje

Trump v sobotu plánuje v Pensylvánii celkem čtyři veřejná vystoupení, která kritizují zdravotničtí experti kvůli tomu, že při nich stojí v davu až tisíce lidí a řada z nich nenosí roušky. Bidenův tábor přitom v posledních dnech pořádá mítinky, jichž se lidé účastní v autech a proslovy poslouchají přes rádio.

Spojené státy v pátek zaznamenaly kolem 100 000 nových případů koronaviru, což je dosud nejvyšší jednodenní číslo, které od začátku pandemie oznámila jakákoliv země na světě. Vysoký zájem o možnost zaslat svůj hlas poštou nebo jej odevzdat před termínem voleb přisuzují pozorovatelé právě obavám z nákazy koronavirem. Významným faktorem pro očekávanou rekordní volební účast je však podle odborníků rovněž silně polarizující osobnost současného prezidenta.

Autor:

Mohlo by vás zajímat