Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kokain, opium a marihuana. Britové řeší drogovou minulost kandidátů na šéfa konzervativců

Svět

  18:38
Londýn - V souboji o příštího britského premiéra se objevila nečekaná zápletka, která zaměstnává britská média i konzervativní politiky. Ministr životního prostředí Michael Gove, který je jedním z kandidátů na šéfa konzervativců, totiž přiznal, že před 20 lety několikrát vyzkoušel kokain. Vysloužil si za to hned vlnu kritiky od svých spolukandidátů a rovněž přiměl ostatní bojovníky o křeslo šéfa strany, aby také přiznali své drogové prohřešky z minulosti, napsal britský deník The Guardian.

Ministr zemědělství a silný kandidát na nového premiéra Michael Gove v tradičním slavnostním kiltu doprovodil na banket Stephanii Grishamovou, která obstarává první dámě komunikaci s veřejností. foto: Reuters

Gove přiznal, že kokain vyzkoušel, když v minulosti pracoval jako novinář. Na dotaz moderátora BBC uvedl, že „měl štěstí“, že se kvůli tomu nedostal do vězení. „Byla to obrovská chyba,“ řekl ministr. Dodal, že toho „hluboce lituje“ a odmítl, že by kokain užíval pravidelně.

Mayová dnes odstoupí z pozice předsedy Konzervativní strany. Nástupců je celá řada

Ministra životního prostředí ihned zkritizoval jeho protikandidát v boji o šéfa konzervativců, ministr vnitra Sajid Javid. Každý, kdo bral podobné drogy, by si podle něj měl uvědomit, že se do země dostávají z Kolumbie a „kolik životů je během této cesty zmařeno“.

Gove je jedním z 11 poslanců, kteří se chtějí stát vůdcem konzervativců po odcházející Therese Mayové. Ta ve funkci skončila v pátek.

Mayová byla hlavní tváří Konzervativní strany od července 2016. To, že pátek bude jejím posledním dnem v této roli, oznámila před dvěma týdny, když ztroskotal její čtvrtý pokus o ratifikaci dohody o vystoupení Británie z Evropské unie.

Britskou vládu nicméně Mayová povede právě až do konce volby nového stranického lídra, která má skončit v týdnu od 22. července. Za favorita nadcházejícího souboje je považován exministr zahraničí a bývalý starosta Londýna Boris Johnson, nemalé šance mají i současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, ministr vnitra Sajid Javid, bývalý ministr pro brexit Dominic Raab či právě ministr životního prostředí Michael Gove.

Drogová tématika zasáhla i další kandidáty. Ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart se například již omluvil za to, že na svatbě v Íránu před patnácti lety kouřil opium. Raab zase přiznal, že jako student zkusil marihuanu. Javid naopak oznámil, že nikdy žádné drogy nebral.

Boris Johnson, který je jedním z hlavních kandidátů na příštího britského premiéra, v roce 2007 v rozhovoru s časopisem GQ přiznal, že zkusil kokain a marihuanu, když byl na vysoké škole. Nemělo to ale prý na něj žádný účinek. Později tuto historku pozměnil s tím, že mu byl nabídnut „bílý prášek“, který ale nevdechnul, protože kýchnul. Dodal přitom, že ani nevěděl, zda je to vůbec kokain. Mohlo jít podle něho jen o cukr.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat