31. března 2019 5:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina si vybírá hlavu státu. Fenoménem je kandidát, který hraje prezidenta v seriálu

Kartonové karikatury prezidentských kandidátů v ukrajinských volbách. V popředí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kartonové karikatury prezidentských kandidátů v ukrajinských volbách. V popředí... | foto: ČTK

PRAHA Ukrajina v neděli vybírá nového prezidenta na dalších pět let. Rozhodne se však zřejmě ve druhém kole, kde mají největší šanci se utkat dvě hlavy státu: skutečná a televizní.

Na Ukrajině v sobotu zavládl klid před nedělním prvním kolem prezidentských voleb, v nichž se rozhodne o nové hlavě státu pro příštích pět let. Podle informace ústřední volební komise ale ne všichni „klid zbraní“ uložený zákonem dodržují, agitační materiály se údajně šíří internetem a k vidění jsou i na webech některých médií. Hlavními favority voleb jsou herec Volodymyr Zelenskyj, obhajující prezident Petro Porošenko a expremiérka Julija Tymošenková.

Porošenko se snaží všemi silami obhájit svůj mandát, nemá však jistý ani postup do druhého kola. V průzkumech dál suverénně vede komik a producent Volodymyr Zelenskyj, který hraje prezidenta v televizním seriálu Sluha lidu. Se skutečným prezidentem se o druhý a třetí post – podle toho, jak který průzkum zrovna vyjde – dělí expremiérka Julija Tymošenková.

Velká trojka

Současný lídr hraje v kampani na strunu vůdce, který stojí v čele odporu proti ruské agresi: po incidentu u Krymského mostu loni na podzim vyhlásil výjimečný stav, nedávno označil za svého největšího volebního soupeře ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dalším velkým Porošenkovým tématem je odluka od moskevského patriarchátu a vytvoření samostatné ukrajinské církve (svou kampaň vede zčásti v pravoslavných chrámech) a cesta do EU a NATO (může se pochlubit, že za jeho vlády zrušila Unie vůči Ukrajině vízovou povinnost).

Porošenko má ale i velice početný tábor odpůrců, kteří mu přičítají vinu za stagnaci životní úrovně a vleklou válku v Donbasu. Podle posledních tří předvolebních průzkumů se Porošenkovy šance pohybují kolem 17 procent a je na druhém místě, těsně před expremiérkou Julijí Tymošenkovou, která se už o prezidentský post pokoušela dvakrát (v letech 2010 a 2014).

Fenoménem letošního hlasování je Volodymyr Zelenskyj, který vede kampaň s geniálním nápadem – hraje hlavu státu v televizním seriálu. Ten běží v televizi 1+1 a současně je ho možné bez sebemenších obtíží sledovat na internetu. Jde o příběh učitele dějepisu, který se v prezidentském křesle ocitne díky moci internetu. Vzdoruje pochlebování, mění papalášské pořádky a svou vizáží i chováním vzbuzuje jednoznačné sympatie.

I malí jsou důležití

Nelze se divit, že Zelenského preference od začátku roku, kdy kandidaturu oznámil v silvestrovském pořadu, neustále stoupají. Podle nového průzkumu Institutu sociálních výzkumů Oleksandra Jaremenka a agentury Sociální monitoring má 29,1 procenta a vzhledem k tomu, že na rozdíl od jiných kandidátů nemá slabý region a není přímo neoblíben v žádné věkové skupině, může ještě více překvapit.

Hlas Porošenkovi hodlají dát podle průzkumů spíše lidé nad 30 let, více muži a obyvatelé západního a středního regionu, Tymošenkovou volí spíše starší lidé, ženy a všude jinde než na východě země.

Poměrně úzce vymezené skupiny lidí pak hlasují pro další kandidáty. K národovcům s podporou spíš na západě patří exministr obrany Anatolij Hricenko (devět procent) i zakladatel Radikální strany a jeden z organizátorů vzniku dobrovolnických batalionů Oleh Ljaško (šest procent). Na opačném pólu jsou bývalí členové Strany regionů někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče (dnes transformované na Opoziční blok) Jurij Bojko (osm procent) a Oleksandr Vilkul (šest procent) s voličskou základnou na východě a jihovýchodě.

Kandidátů je celkem 39 a ti od čtvrtého místa v preferencích mají šanci na druhé kolo velmi malou až nulovou. Je třeba s nimi ale počítat v pravděpodobném pokračování voleb za dva týdny, kdy podpora zejména kandidátů ve středu spektra bude pro dva finalisty rozhodující.

Tomáš Vlach, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!