Zákon zvaný Sharia Act z roku 1937, umožňoval muslimským mužům rozvod pouhým vyřčením nebo napsáním slova „talák“ třikrát za sebou. Oficiální název praktiky je Talaq-e-Biddat, tedy okamžitý rozvod, či zapuzení.
Útoky kyselinou, dětská manželství, menstruace. Indický seriál boří tabu |
Tuto možnost měli v Indii, kde je třetí největší muslimská populace na světě - islám vyznává víc než 14 procent indů -, pouze muži a ženy neměly jakoukoliv možnost manželovi v rozvodu zabránit. V poslední době se navíc začaly rozvody uskutečňovat i po Skypu, aplikaci WhatsApp či přes sms zprávu.
Iniciativu za přezkoumání tohoto způsobu rozvodu podala k Nejvyššímu soudu pětice muslimských žen a dvě skupiny bojující za ženskou rovnoprávnost.
„Podle práva šaría se může uskutečnit rozvod pouze v případě, že obě strany souhlasí,“ řekla pro BBC Atiya Sabriová, která jako jedna z pěti podala podnět na přezkoumání ústavnosti. „Jak se tedy může jednostranně rozhodnout o manželství?“ ptá se Sabriová.
Její muž ji opustil v roce 2015 tak, že jí poslal dopis do kanceláře jejího bratra. Na konci dopisu stálo třikrát „talák“. Manžel Sabriovou následně i se dvěma dcerami vyhodil z domu. Důvodem prý bylo to, že manželovi neporodila syna.
Cítím se volná
Rozhodnutí pětičlenného soudního tribunálu tři ku dvěma pro zrušení kontroverzního způsobu rozvodu vítá i 35letá Šajára Banová, která byla také u zrodu stížnosti. „Konečně se cítím volná,“ uvedla Banová pro agenturu Reuters.
Manžel se s Banovou rozvedl přes dopis, když odjela k rodině na léčení. Od té doby se jí nepodařilo muže kontaktovat. „Vypnul si telefon, nemám možnost se s ním spojit. Mám strach o své děti, že jim to zničí život,“ postěžovala si v květnu v rozhovoru pro BBC.
Společně s Banovou a Sabriovou vítá rozhodnutí soudu i indický premiér Naréndra Módí. Podle něj jde o historický rozsudek.
„Rozhodnutí váženého Nejvyššího soudu ohledně trojitého talaqu je historické. Poskytuje rovnost muslimským ženám a je silným opatřením pro posílení postavení žen,“ napsal premiér na Twitter. Sám se tématu několikrát věnoval při svých projevech a zrušení této praktiky podporoval.
Judgment of the Hon'ble SC on Triple Talaq is historic. It grants equality to Muslim women and is a powerful measure for women empowerment.
— Narendra Modi (@narendramodi) 22. srpna 2017
Podle deníku Hindustan Times rozhodnutí soudu na půl roku pozastavilo praktikování tohoto typu rozvodu. Zároveň by během této periody měla indická vláda přijít s návrhem zákona, který by problematický rozvod kodifikoval.
„Šlo o velmi citlivou záležitost, ve které bylo přítomno mnoho emocí. Směrujeme však Indii k náležité legislativní úpravě,“ sdělil deníku Independent nejvyšší soudce JS Khehar. Jeho kolega Kurien Joseph dokonce pro BBC uvedl, že dle rozhodnutí soudu není praktikování „trojitého taláku“ základní částí islámu a proto si nezaslouží ochranu Nejvyšším soudem.
Ačkoliv trojitý talák není zapsaný v Koránu ani zmíněný v právu šaría, praktikuje se po desetiletí. „Islámští učenci říkají, že Korán jasně popisuje otázku rozvodu. Musí trvat po dobu tří měsíců, což páru dává čas na zvážení a smíření,“ píše BBC.
Praktikování rozvodu zapovězením zakázalo ve světě více než dvacet zemí, včetně Pákistánu, Bangladéše, či konzervativní Saúdské Arábie. V Indii tento typ rozvodu zůstával, jelikož zákony umožňovaly muslimské, křesťanské i hinduistické komunitě praktikovat svá náboženská pravidla v otázkách manželství či pohřbů.