22. srpna 2017 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zapuzuji tě, zapuzuji tě, zapuzuji tě.‘ Indie zakázala kontroverzní muslimské rozvody

Farha Faizová, právnička nejvyššího soudu, mluví s médii o rozsudku týkajícího... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farha Faizová, právnička nejvyššího soudu, mluví s médii o rozsudku týkajícího... | foto: ČTK

PRAHA Za nelegální, neústavní a neislámský prohlásil indický Nejvyšší soud kontroverzní muslimské rozvody. Tamní zákon totiž umožňoval jako v jedné z mála zemí světa rozvod muslimského muže se svou ženu pomocí formulky „talák, talák, talák“. Rozhodnutí soudců by mělo přinést zrušení zákona, který dlouhou dobu porušoval rovnoprávnost žen.

Zákon zvaný Sharia Act z roku 1937, umožňoval muslimským mužům rozvod pouhým vyřčením nebo napsáním slova „talák“ třikrát za sebou. Oficiální název praktiky je Talaq-e-Biddat, tedy okamžitý rozvod, či zapuzení.

Tuto možnost měli v Indii, kde je třetí největší muslimská populace na světě - islám vyznává víc než 14 procent indů -, pouze muži a ženy neměly jakoukoliv možnost manželovi v rozvodu zabránit. V poslední době se navíc začaly rozvody uskutečňovat i po Skypu, aplikaci WhatsApp či přes sms zprávu.

Iniciativu za přezkoumání tohoto způsobu rozvodu podala k Nejvyššímu soudu pětice muslimských žen a dvě skupiny bojující za ženskou rovnoprávnost.

„Podle práva šaría se může uskutečnit rozvod pouze v případě, že obě strany souhlasí,“ řekla pro BBC Atiya Sabriová, která jako jedna z pěti podala podnět na přezkoumání ústavnosti. „Jak se tedy může jednostranně rozhodnout o manželství?“ ptá se Sabriová.

Její muž ji opustil v roce 2015 tak, že jí poslal dopis do kanceláře jejího bratra. Na konci dopisu stálo třikrát „talák“. Manžel Sabriovou následně i se dvěma dcerami vyhodil z domu. Důvodem prý bylo to, že manželovi neporodila syna.

Cítím se volná

Rozhodnutí pětičlenného soudního tribunálu tři ku dvěma pro zrušení kontroverzního způsobu rozvodu vítá i 35letá Šajára Banová, která byla také u zrodu stížnosti. „Konečně se cítím volná,“ uvedla Banová pro agenturu Reuters.

Manžel se s Banovou rozvedl přes dopis, když odjela k rodině na léčení. Od té doby se jí nepodařilo muže kontaktovat. „Vypnul si telefon, nemám možnost se s ním spojit. Mám strach o své děti, že jim to zničí život,“ postěžovala si v květnu v rozhovoru pro BBC.

Společně s Banovou a Sabriovou vítá rozhodnutí soudu i indický premiér Naréndra Módí. Podle něj jde o historický rozsudek.

„Rozhodnutí váženého Nejvyššího soudu ohledně trojitého talaqu je historické. Poskytuje rovnost muslimským ženám a je silným opatřením pro posílení postavení žen,“ napsal premiér na Twitter. Sám se tématu několikrát věnoval při svých projevech a zrušení této praktiky podporoval.

Podle deníku Hindustan Times rozhodnutí soudu na půl roku pozastavilo praktikování tohoto typu rozvodu. Zároveň by během této periody měla indická vláda přijít s návrhem zákona, který by problematický rozvod kodifikoval.

„Šlo o velmi citlivou záležitost, ve které bylo přítomno mnoho emocí. Směrujeme však Indii k náležité legislativní úpravě,“ sdělil deníku Independent nejvyšší soudce JS Khehar. Jeho kolega Kurien Joseph dokonce pro BBC uvedl, že dle rozhodnutí soudu není praktikování „trojitého taláku“ základní částí islámu a proto si nezaslouží ochranu Nejvyšším soudem.

Ačkoliv trojitý talák není zapsaný v Koránu ani zmíněný v právu šaría, praktikuje se po desetiletí. „Islámští učenci říkají, že Korán jasně popisuje otázku rozvodu. Musí trvat po dobu tří měsíců, což páru dává čas na zvážení a smíření,“ píše BBC.

Praktikování rozvodu zapovězením zakázalo ve světě více než dvacet zemí, včetně Pákistánu, Bangladéše, či konzervativní Saúdské Arábie. V Indii tento typ rozvodu zůstával, jelikož zákony umožňovaly muslimské, křesťanské i hinduistické komunitě praktikovat svá náboženská pravidla v otázkách manželství či pohřbů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky