Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indický muzikant hrál během operace mozku na kytaru. Lékaři mu testovali nervy

Magazín

  6:00
DILLÍ - Indický muzikant hrál na kytaru během operace mozku, při které mu lékaři odstraňovali nervová spojení způsobující nežádoucí svalové stahy, napsal to zpravodajský server BBC. Muzikant trpěl takzvanou dystonií, což je onemocnění, které způsobuje nerovnováhu ve svalovém napětí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Lékaři muže požádali, aby zahrál pokaždé, když mu odstraní jedno nervové spojení. Onemocnění mu během hry na kytaru nedovolilo hýbat prostředníčkem, prsteníčkem a malíčkem.

„Po odstranění šestého spojení se mi prsty uvolnily. Na operačním stole jsem se cítil normálně,“ uvedl muzikant. Lékaři nejprve vyvrtali čtrnáctimilimetrovou díru, kterou pak do lebky vsunuli speciální elektrodu pro vypálení nervových spojení.

„Pacient byl celou dobu zcela při vědomí, výsledky jsme tak mohli vidět přímo na operačním stole, protože se mu prsty při hře na kytaru uvolnily,“ popsal jeden z lékařů. Podobná operace je podle něj významným milníkem pro indickou medicínu.

„Lidé s touto neurologickou poruchou často trpí depresemi a sami sebe zaženou do rohu. A právě na takové pacienty se musíme zaměřit,“ dodal.

Autor:
Témata: kytara, BBC

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat