Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus je trestem za stejnopohlavní manželství, prohlásil ortodoxní kněz. Nyní se sám nakazil

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Kyjev Hlava ukrajinské ortodoxní církve v březnu vyvolala pozdvižení slovy, že pandemie koronaviru je božím trestem za homosexuální manželství. Nyní byl jednadevadesátiletý duchovní patriarcha Filaret pozitivně testovaný na covid-19. Podle prohlášení církve je hospitalizován v nemocnici a je ve stabilizovaném stavu.

Podle informací serveru Indepenent, u duchovního byla nákaza odhalena během plánovaného testování na koronavirus. Jeho stav však není vážný. „Nyní je jeho svatost patriarcha léčen v nemocnici. Jeho stav je uspokojivý,“ uvedla ve svém prohlášení církev.

Významný duchovní na sebe upozornil v březnu, když v jedné ukrajinské televizní stanici prohlásil, že pandemie je božím trestem za „hříšnost lidstva“. „Především mám na mysli manželství osob stejného pohlaví,“ uvedl.

Jeho slova odsoudila ukrajinská skupina pro práva LGBT+ komunity. Ta krátce po odvysílaném televizním rozhovoru oznámila, že patriarchu Filareta zažaluje za diskriminaci a podporu nenávisti. „Naším cílem je lidem ukázat, že pro takové výroky církevních vůdců na Ukrajině již není místo,“ řekla Olena Shevchenkovová, vedoucí pro-LGBT+ skupiny.

Její slova podpořila i ukrajinská Amnesty International. Hnutí chránící lidská práva varovalo že tyto výroky mohou vést k nárůstu násilí vůči menšinovým skupinám a jejich diskriminaci.

Patriarcha má právo vyjádřit svoje názory, zní z církve

Církev komentovala celou situaci slovy, že patriacha „má jako hlava církve a jako člověk právo svobodně vyjádřit své názory, které vycházejí z morálky.“ Rovněž pohrozila soudním řízením všem skupinám, které budou zasahovat do ukrajinských tradičních rodinných hodnot.

Stejnopohlavní svazky nejsou na Ukrajině z legálního hlediska přípustné. Nepřátelství vůči homosexuálům je často vedené právě církevními organizacemi. Jak však uvádí Independent, podle průzkumu z roku 2017 většina tamní společnosti (56 % lidí) souhlasí s tím, že členové LGBT+ komunity mají mít stejná práva.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.