Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus ukončil existenci jednoho z nejstarších mikrostátů. Měl vlastní měnu i akademii věd

Busta samozvaného prince Leonarda, zakladatele separatistického Knížectví River... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Busta samozvaného prince Leonarda, zakladatele separatistického Knížectví River... | foto: Wikimedia Commons/Chris Fithall

Perth/Praha Boj s koronavirem zaměstnává většinu světových zemí. Jeden národ už zlikvidoval úplně - obskurní separatistické Knížectví Hutt River oznámilo, že se kvůli koronaviru stává znovu součástí Austrálie, od níž se v v 70. letech odtrhlo. Zanikl tak jeden z nejstarších mikrostátů na světě.

Ačkoli Knížectví Hutt River žádný stát nikdy formálně neuznal, jeho vládci, rodina Casleyů, jeho nezávislost brali velmi vážně. Země vydávala vlastní pasy a víza, měla vlastní měnu i vlajku a údajně i své vyslance v 10 různých státech, včetně USA nebo Francie, píše deník The Guardian. Svou velikostí 75 kilometrů čtverečních se stát vyrovnal například Hongkongu, ovšem oficiálních občanů měl jen 26.

Jeho „princ“ a zakladatel Leonard Casley byl původně farmář v rurální západní Austrálii asi 500 kilometrů od Perthu, který se s místní vládou nepohodl ohledně kvót na produkci pšenice. Ty byly podle něj příliš nízké a farmář tak nemohl prodat hektary vypěstované pšenice. Vyhlášením nezávislého státu chtěl Casley obejít kvóty a obilí „exportovat“ na australské trhy. V roce 1970 se tak prohlásil „Jeho Veličenstvem princem Leonardem I. z Huttu“.

Z britského Commonwealthu se ale Castley nikdy neodtrhl. „Vždy jsme byli  věrní královně a koruně,“ řekl Leonardův bratr Richard novináři BBC. V roce 2016 obdrželo knížectví od Alžběty II. dopis, v němž princi Leonardovi přeje „příjemnou a úspěšnou oslavu“ 46. výročí vyhlášení nezávislosti.

Ze svého knížectví za 50 let učinil Casley populární turistickou atrakci. Návštěvníky vítali příslušníci vládnoucího rodu a za dva dolary dostali razítko do svého pasu, uvádí server CNN. Turisté si zde mohli dát oběd, odeslat poštu se speciální známkou nebo si projít „akademii věd“ a „národní galerii“, v níž bylo přes 300 uměleckých děl včetně obří busty prince Leonarda. Součástí státu byla i svatyně Casleyho manželky Shirley a královské zahrady. Podle rodiny Casleyů si o trvalé občanství zažádaly tisíce lidí z celého světa.

V roce 1977 si na Knížectví došlápla australská vláda kvůli placení daní. Casley jí proto vyhlásil dvoudenní válku, na kterou australské úřady nereagovaly. Pokutám za neplacení daní farmář nikdy neunikl.

Vstupní brána do Knížectví River Hutt, které před 50 lety vyhlásilo nezávislost...

Vstupní brána do Knížectví River Hutt, které před 50 lety vyhlásilo nezávislost na Austrálii.

Když monarcha loni ve věku 93 let zemřel, zanechal po sobě dluh ve výši 2,15 milionů dolarů, tedy více než 47 milionů korun. Poslední ranou byla epidemie koronaviru, kvůli níž  přestali do mikrostátu jezdit turisté. Casleyova rodina už si nemohla další fungování knížectví dovolit.

Farmářův syn a „dědic trůnu“ Graeme Casley proto v pondělí svým fanouškům emailem oznámil, že knížectví musí prodat své pozemky, aby mohlo splatit dluh. Stát tak oficiálně po 50 letech zaniká. „Knížectví Hutt River nebude v těchto těžkých časech pokračovat,“ napsal. Prodej pozemků ale zřejmě otcovy dluhy nepokryje a rodina uvedla, že se pokusí s daňovým úřadem vyjednávat, píše The Telegraph.

Ačkoliv přiznává velké zklamání, Casley mladší tvrdí, že je na úspěchy svého otce velmi hrdý a doufá, že jeho příběh si budou pamatovat budoucí generace. „Mám tolik úžasných vzpomínek na život v knížectví,“ uvedl pro CNN. Popsal, že po smrti své matky v roce 2013 strávil každý den prací se svým otcem.

„Měli jsme velmi hluboký pracovní vztah. To, co tady za posledních 50 let vytvořil, je úžasné. Je to unikátní příběh, o němž četli lidé z celého světa, a věřím, že na něj jen tak nezapomenou,“ uzavírá dnes již bývalý princ Graeme Casley.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...