Ačkoli Knížectví Hutt River žádný stát nikdy formálně neuznal, jeho vládci, rodina Casleyů, jeho nezávislost brali velmi vážně. Země vydávala vlastní pasy a víza, měla vlastní měnu i vlajku a údajně i své vyslance v 10 různých státech, včetně USA nebo Francie, píše deník The Guardian. Svou velikostí 75 kilometrů čtverečních se stát vyrovnal například Hongkongu, ovšem oficiálních občanů měl jen 26.
Studentka žaluje Austrálii. Tvrdí, že stát málo informuje investory o riziku změny klimatu![]() |
Jeho „princ“ a zakladatel Leonard Casley byl původně farmář v rurální západní Austrálii asi 500 kilometrů od Perthu, který se s místní vládou nepohodl ohledně kvót na produkci pšenice. Ty byly podle něj příliš nízké a farmář tak nemohl prodat hektary vypěstované pšenice. Vyhlášením nezávislého státu chtěl Casley obejít kvóty a obilí „exportovat“ na australské trhy. V roce 1970 se tak prohlásil „Jeho Veličenstvem princem Leonardem I. z Huttu“.
Z britského Commonwealthu se ale Castley nikdy neodtrhl. „Vždy jsme byli věrní královně a koruně,“ řekl Leonardův bratr Richard novináři BBC. V roce 2016 obdrželo knížectví od Alžběty II. dopis, v němž princi Leonardovi přeje „příjemnou a úspěšnou oslavu“ 46. výročí vyhlášení nezávislosti.
Jedličkův Liberland? Mikrostát je klonem Republiky Peščenice![]() |
Ze svého knížectví za 50 let učinil Casley populární turistickou atrakci. Návštěvníky vítali příslušníci vládnoucího rodu a za dva dolary dostali razítko do svého pasu, uvádí server CNN. Turisté si zde mohli dát oběd, odeslat poštu se speciální známkou nebo si projít „akademii věd“ a „národní galerii“, v níž bylo přes 300 uměleckých děl včetně obří busty prince Leonarda. Součástí státu byla i svatyně Casleyho manželky Shirley a královské zahrady. Podle rodiny Casleyů si o trvalé občanství zažádaly tisíce lidí z celého světa.
V roce 1977 si na Knížectví došlápla australská vláda kvůli placení daní. Casley jí proto vyhlásil dvoudenní válku, na kterou australské úřady nereagovaly. Pokutám za neplacení daní farmář nikdy neunikl.
Když monarcha loni ve věku 93 let zemřel, zanechal po sobě dluh ve výši 2,15 milionů dolarů, tedy více než 47 milionů korun. Poslední ranou byla epidemie koronaviru, kvůli níž přestali do mikrostátu jezdit turisté. Casleyova rodina už si nemohla další fungování knížectví dovolit.
VIDEO: Na nákup jednou denně a zákaz nočního vycházení. Australská Viktorie vyhlásila výjimečný stav |
Farmářův syn a „dědic trůnu“ Graeme Casley proto v pondělí svým fanouškům emailem oznámil, že knížectví musí prodat své pozemky, aby mohlo splatit dluh. Stát tak oficiálně po 50 letech zaniká. „Knížectví Hutt River nebude v těchto těžkých časech pokračovat,“ napsal. Prodej pozemků ale zřejmě otcovy dluhy nepokryje a rodina uvedla, že se pokusí s daňovým úřadem vyjednávat, píše The Telegraph.
Ačkoliv přiznává velké zklamání, Casley mladší tvrdí, že je na úspěchy svého otce velmi hrdý a doufá, že jeho příběh si budou pamatovat budoucí generace. „Mám tolik úžasných vzpomínek na život v knížectví,“ uvedl pro CNN. Popsal, že po smrti své matky v roce 2013 strávil každý den prací se svým otcem.
„Měli jsme velmi hluboký pracovní vztah. To, co tady za posledních 50 let vytvořil, je úžasné. Je to unikátní příběh, o němž četli lidé z celého světa, a věřím, že na něj jen tak nezapomenou,“ uzavírá dnes již bývalý princ Graeme Casley.