Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Studentka žaluje Austrálii. Tvrdí, že stát málo informuje investory o riziku změny klimatu

Požáry v Austrálii. foto: ČTK/AP

Sydney - Ve středu podala třiadvacetiletá studentka práv proti australské vládě federální žalobu. Tvrdí, že vláda těm, kteří investují do státních dluhopisů, neprozradila materiální rizika spojená se změnou klimatu. Podle jejích právníků jde o první právní kroky, které usilují o to, aby australská vláda byla zodpovědná za rizika spojená se změnami klimatu.
  13:57

Žaloba viní vládu a ministerstvo financí z porušení povinnosti tím, že nezveřejňují rizika globálního oteplování a jejich významný dopad na investory. Odborníci předpokládají, že jde o první takový případ na světě.

Mluvčí ministerstva oznámil, že si je případu vědom, ale že nemůže podat žádné bližší informace, napsal server BBC.

Ničivé požáry v Austrálii.
Satelitní snímky zabírají ničivé požáry napříč Austrálií.

V obžalobě stojí, že ekonomika země a reputace na mezinárodních finančních trzích budou výrazně ovlivněny reakcí australské vlády na změny klimatu.„Austrálie je vystavena materiálním rizikům plynoucím ze změn klimatu,“ stojí v žalobě, která byla zaslána Federálnímu soudu ve státě Victoria.

Rizika jsou zásadní pro rozhodnutí investorů obchodovat se státními dluhopisy a všichni investoři mají právo být o těchto rizicích informováni, stojí dále v žalobě.

Kdo je Katta O´Donnellová

Koalům hrozí vyhynutí více než kdy dříve, mohou za to australské požáry

Třiadvacetiletá žena je studentkou pátého ročníku práv na univerzitě La Trobe. Vyrostla v Healesville v údolí Yarra ve státě Victoria. Podle listu The New York Times Katta O’Donnellová vyrůstala se strachem z ohně. Pamatuje si, jak jako dítě pozorovala hořící kůru, která vzduchem létala vlivem rozsáhlých lesních požárů. Její strach exponenciálně narostl během devastujících požárů v loňském a letošním roce. Během nich zemřelo 33 lidí a zahynuly miliony zvířat.

„Díky mé osobní zkušenosti je vše, co jsem o změně klimatu kdy četla, hmatatelnější,“ uvedla studentka v nedávném rozhovoru pro Financial Times. „Chci, aby má vláda jednala čestně a říkala pravdu o klimatických rizicích,“ dodala.

První případ svého druhu

„O’Donnellová versus Australské společenství je prvním případem na světě, který se zabývá klimatem jakožto závažným rizikem pro trh se státními dluhopisy,“ tvrdí její právníci na svých webových stránkách.

V tiskové zprávě právní společnosti Equity Generation Lawyers, která studentku zastupuje, stojí, že držitelé státních dluhopisů australské vládě takto půjčili přes 700 miliard dolarů.

V Austrálii zemřel další hasič. Požáry si vyžádaly již 27 obětí

O’Donnellová tvrdí, že australská vláda je povinna zveřejnit informace o rizicích změn klimatu, která mohou ovlivnit rozhodnutí investora získat státní dluhopisy. Mezi způsoby, jak může změna klimatu ohrozit australskou fiskální situaci, je v dokumentu uveden hrubý domácí produkt, fiskální politika, směnné kurzy, inflace, daňové příjmy, obchodní podmínky, mezinárodní vztahy a výnosy dluhopisů, stojí v šestistránkovém oznámení.

Podle serveru Jurist.org žaloba také odkazuje na závazek Austrálie k Pařížské dohodě z roku 2016 a na právní výzvy a hospodářské změny, které se bezpochyby objeví při plnění této povinnosti. Dále tvrdí, že reakce Austrálie na změnu klimatu bude mít dopad na to, jak se na tuto zemi „dívají centrální banky, penzijní fondy, investoři, ratingové agentury a další“.

V posledních letech byli australští a globální klimatičtí aktivisté stále více znepokojeni změnami na Velkém bariérovém útesu a prudkým nárůstem lesních požárů.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat