23. dubna 2019 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml potvrdil schůzku Putina s Kimem ve Vladivostoku i jeho cestu do Číny

Vladimir Putin s čínským prezidentem Si Ťin Pchingem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin s čínským prezidentem Si Ťin Pchingem. | foto: Reuters

MOSKVA Kreml v úterý potvrdil čtvrteční setkání prezidenta Vladimira Putina se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ve Vladivostoku. Hlavní kremelský zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov novinářům řekl, že v pátek se šéf Kremlu vydá do Pekingu, kde bude jednat s prezidentem Si Ťin-pchingem a s nejvyššími představiteli Ázerbájdžánu, Srbska, Egypta a Kypru.

Vladivostocký summit už oznámil i Pchjongjang, Kim se s prezidentem Putinem setká po svém nástupu do funkce poprvé. Hlavním tématem jejich rozhovoru bude podle Ušakova „mírové řešení jaderného problému Korejského poloostrova“. Rusko-severokorejský summit je klíčový pro urovnání napětí mezi oběma korejskými státy, řekl Putinův poradce.

V pátek Putin zahájí oficiální návštěvu Číny, které bude dominovat schůzka se Si Ťin-pchingem. Ušakov řekl, že ruský vůdce promluví na konferenci věnované Hedvábné stezce, kde přednese projev o „ruském pohledu na integrační projekty na euroasijském kontinentu“. Na konferenci bude jednat s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, srbským prezidentem Aleksandrem Vučičem, egyptským vůdcem Abdalem Fattáhem Sísím a prezidentem Kypru Nikosem Anastasiadisem.

Pekingské konference se v rámci své týdenní návštěvy Číny zúčastní i český prezident Miloš Zeman, v seznamu Putinových dvoustranných kontaktů ale jeho jméno uvedeno není. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Jiří Jindrák minulý týden řekl, že Zeman jednání s Putinem v plánu sice nemá, není ale vyloučeno, že se oba politici v rámci konference krátce pozdraví.

ČTK