10. května 2017 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin vydal dekret, který Navalnému znemožní pořádání protestních akcí

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vydal dekret výrazně omezující možnosti pořádání veřejných demonstrací během chystaných velkých sportovních událostí v Rusku. Kreml to oznámil na svých webových stránkách. Opatření vstupuje v platnost 1. června, tedy dvanáct dní před plánovanými protivládními protesty organizovanými vůdcem opozice Alexejem Navalným.

V souvislosti s fotbalovým Konfederačním pohárem FIFA, v němž sehrají pozvané zahraniční fotbalové týmy své zápasy od 17. června do 2. července ve čtyřech ruských městech, bude jakékoli masové veřejné akce kromě sportovních povolovat ruské ministerstvo vnitra a tajná služba FSB, uvádí se v Putinově dekretu. Nařízení se týká Moskvy, Petrohradu, Kazaně a Soči, kde se zápasy uskuteční.

Podobné opatření podle ruských médií Kreml chystá i na příští rok, kdy se Rusko ujme pořadatelství finálového turnaje mistrovství světa ve fotbale. Blížící se Konfederační pohár je „generálkou“ šampionátu jak pro pozvané týmy, tak i pro organizátory. Faktický zákaz demonstrací platil v Rusku i během zimní olympiády v Soči v roce 2014.

Navalnyj svolal na 12. června protikorupční demonstrace do ruských měst, které mají navázat na podobné akce z letošního března. Jen v Moskvě se tehdy pochodu proti korupci na nejvyšších místech státní správy zúčastnily desetitisíce lidí. Policie tisícovku demonstrantů zadržela.

Opoziční vůdce, který si v těchto dnech léčí ve Španělsku oko zraněné při nedávném útoku v Moskvě, hodlá zřejmě podmínky Putinova dekretu ignorovat. Z Barcelony podle agentury Reuters svým stoupencům vzkázal, aby v přípravách na červnovou akci pokračovali.

ČTK