16. srpna 2018 23:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Oběti musí vědět, že papež je na jejich straně‘. Vatikán reaguje na zneužití tisíce dětí kněžími v USA

Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: Reuters

VATIKÁN/PRAHA Vatikán se ve čtvrtek po dlouhém mlčení vyjádřil k případu zneužívání děti římskokatolickými kněžími v Pensylvánii. Odsoudil činy za ‚kriminálně i morálně odsouzeníhodné‘. Papež František vyjádřil podle agentury Reuters ústy vatikánského mluvčího porozumění nad tím, jak tyto hrůzné činy mohou otřást důvěrou v církev.

„S odkazem na zprávu zvěřejněnou tento týden v Pensylvanii, tu jsou pouze dvě slova, která dokáží vyjádřit pocity ohledně těchto hrůzných zločinů: hanba a smutek,“ sdělil podle serveru CNN Greg Burke, zástupce ředitele Tiskového střediska Svatého stolce.

Papež František podle sdělení Vatikánu, jež citovala agentura Reuters, rozumí tomu, jak tyto činy mohou otřást vírou a duchem věřících a rád by zbavil oběti všech hrůz, kterými museli projít.

„Tyto činy byly zradou důvěry, okradly oběti o jejich důstojnost a víru. Církev se musí ponaučit ze své minulosti a měla by existovat odpovědnost jak pro ty, kteří se zneužítí dopustili, tak pro ty, kteří dovolili aby k tomuto činu došlo,“ řekl Burke. 

Svatý stolec, úřad římského biskupa, se podle Burkeho staví k vyšetřování pensylvánské poroty se vší vážností. „Svatý stolec jednoznačně odsoudí sexuální zneužívání nezletilých,“ doplnil.

Příliš staré případy

Podle pensylvánské poroty od mnohých případů uběhla lhůta, do které je možné je vyšetřit a pachatele soudně stíhat. Přesto byly podány obžaloby dvou kněží: jednomu z diecéze Erie a druhému z Greensburgské diecéze.

Greg Burke poznamenal, že k mnohým případům došlo před rokem 2002, kdy došlo k reformám v katolické církvi, po kterých se výrazně snížil výskyt zněužívání dětí. Ujistil také, že Vatikán podporuje reformy a ostažitost na všech úrovních církve za účelem ochrany „nezletilých a zranitelných dospělých“.

„Oběti musí vědět, že papež je na jejich straně. Ti, kteří trpěli, jsou jeho prioritou a církev jim chce naslouchat, aby vykořenila tyto hrůzy, které ničí životy nevinných,“ sdělil Greg Burke.

Římskokatoličtí kněží podle výsledků dvouletého vyšetřování vedeného státním zástupcem Joshem Shapirem sexuálně zneužívali děti v šesti diecézích během posledních 70 let, výsledná zpráva hovoří o 300 zástupcích církve, kteří se těchto činů dopustili a jejiž činy byly ostatními církevními hodnostáři skrývány. Počet zneužitých dětí je podle Shapira těžké přesně určit - mnohé z nich se mohou stydět promluvit, počet obětí se zatím pohybuje okolo tisíce.

amAnna Mikolandová

Najdete na Lidovky.cz