16. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další obří skandál v církvi. ‚Kněží znásilňovali děti a zodpovědní neudělali nic, jen je kryli desítky let‘

Oběti a rodiny obětí zneužívaných kněžími při projevu státního návladního Joshe... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti a rodiny obětí zneužívaných kněžími při projevu státního návladního Joshe... | foto: ČTK/AP

HARRISBURG/PRAHA Kněží římskokatolické církve v americké Pensylvánii sexuálně zneužívali tisíce dětí během posledních 70 let. Své oběti podle poroty umlčovali, vedení církve jejich aktivity systematicky krylo. Vyšetřovatelé v úterý odhalila hrůzné detaily ve spisu.

„My, členové velké poroty, potřebujeme, abyste slyšeli toto,“ začíná téměř devítisetstránkový dokument, který v úterý zveřejnili vyšetřovatelé pod vedením státního zástupce Joshe Shapira. Ten strávil se svým týmem více než dva roky zkoumáním případů sexuálního zneužívání dětí v šesti pensylvánských diecézích římskokatolické církve za posledních 70 let.

Podle soudních dokumentů za tu dobu více než 300 zástupců církve sexuálně zneužilo více než jeden tisíc obětí. Je však možné, že jejich počet je mnohem vyšší. Mohou existovat tisíce dalších, kteří o svém utrpení nechtějí mluvit, uvedl Shapiro.

Vyšetřovatelé zdokumentovali mnoho případů zneužívání knězi a dalšími zástupci církve stejně jako jejich snahu zakrýt své prohřešky. „I v těchto odporných příbězích některé vyčnívaly,“ stojí ve zprávě.

Podle deníku The New York Times, jehož reportéři měli přístup k dokumentaci, byl jedním z nejhorších příběh sedmileté dívky, kterou jeden z knězů znásilnil v nemocnici při návštěvě. Dívka měla zrovna po operaci mandlí. Další kněz donutil devítiletého chlapce k orálnímu sexu a poté vypláchnul dítěti ústa svěcenou vodou.

„Jeden kněz byl schopen přiznat zneužívání chlapců, ale odmítal nařčení ze strany dvou dívek, že byly zneužity. ‚Nemají penis,‘ vysvětlil. Další kněz se rozhodl opustit svou práci po řadě let stížností o zneužívání dětí, předtím ale požádal a dostal doporučující dopis pro novou práci – ve Walt Disney Worldu (dětském zábavním parku, pozn. red.),“ stojí v úryvku z dokumentace.

Podle státního zástupce se i přes obměnu vedení a řadu reforem většina duchovních vyhnula přiznání odpovědnosti. „Kněží znásilňovali chlapce a dívky a ti, kteří byli zodpovědní, neudělali nic, jen vše skryli na desítky let,“ vysvětluje porota. Arcibiskupové a biskupové prý dokonce sympatizovali s násilníky.

‚Sdílím váš smutek’

„V dalším případě kněz znásilnil dívku a ta následně otěhotněla, tak zařídil potrat. Biskup tehdy napsal dopis, ve kterém vyjádřil své pocity. ‚Toto je velice složitá část vašeho života a já chápu vaše rozčilení. I já sdílím váš smutek.‘ Tento dopis ale nebyl adresován mladé dívce, nýbrž útočníkovi,“ popisují vyšetřovatelé.

Většina dokumentů a důkazů pocházela z tajných archivů diecézí a obsahovala i písemná přiznání samotných knězů, uvedl na tiskové konferenci státní zástupce Shapiro. Podle něj jde o nejkomplexnější zprávu o zneužívání dětí katolickými knězi v dějinách USA a pokrok ve vyšetřování, které přišlo až po necelých dvaceti letech od doby, kdy bylo zneužívání dětí katolickými knězi v Bostonu odhaleno.

„Velká porota po nás jako katolických diecézích požaduje, abychom stavěli oběti na první místo a zlepšovali ochranu dětí a mládeže,“ uvedl pro agenturu Reuters biskup Lawrence Persico.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz