28. srpna 2018 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maroko šokoval případ znásilněné dívky, únosci jí potetovali a drželi v zajetí dva měsíce

Násilí na ženách - ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Násilí na ženách - ilustrační snímek. | foto: Shutterstock

RABAT Maroko v uplynulých dnech šokovala výpověď sedmnáctileté dívky, kterou v červnu unesl gang, zadržoval ji dva měsíce a jeho členové ji opakovaně znásilňovali a mučili. Dívka, která se jmenuje Chadídža to uvedla minulý týden v rozhovoru s marockou televizí. Na kameru přitom ukázala jizvy od cigaret a tetování, které ji udělali její mučitelé. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

„Chci spravedlnost za to, co se mi stalo,“ uvedla dívka v rozhovoru pro televizi Šúf TV. „Snažila jsem se několikrát uprchnout, ale chytili mě a bili. Mučili mě, nedávali mi najíst ani napít, ani jsem se nemohla osprchovat,“ uvedla dívka, která měla zahalený obličej, aby nemohla být identifikována. Na kameru nicméně ukázala jizvy od cigaret a tetování, včetně svastiky, které jí udělali její únosci. 

Na snímcích je vidět kromě jiného pravotočivá svastika vytetované na přední straně ruky s tečkami kolem středu. Nejde tedy o nacistický hákový kříž, ale spíše o hinduistickou podobu svastiky. V hinduismu může mít tento symbol několik významů - například vyvíjení vesmíru, sluneční božský symbol nebo také symbol stability. 

Rozhovor s dívkou se objevil i na youtube. Dívka uvedla, že byla unesena členy nebezpečného gangu z domu své tety v centrálním Maroka. Podle agentury AFP byli v souvislosti s případem zatčeni nejméně tři lidé.

Otec dívky uvedl, že první soud s nimi se bude konat 6. září. Dívka se ze zajetí dostala teprve poté, co ji únosci pustili. V reakci na rozhovor vznikla na internetu petice na pomoc dívce. Dosud ji podepsalo více než 24.000 lidí. Přes 20 procent marockých žen bylo nejméně jednou v průběhu svého života sexuálně zneužito, uvedla marocká rada pro lidská práva ve zprávě z roku 2015. V roce 2014 marocký parlament změnil zákon, který dříve umožňoval mužům vyhnout se trestu za znásilnění, pokud se ožení se svou obětí. Organizace na ochranu lidských práv ale upozorňují, že pro ochranu žen v Maroku je zapotřebí učinit ještě více.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz