Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát dál řádí. V Jemenu zemřelo při útocích přes 140 lidí

Jemenským Saná otřásla série sebevražedných atentátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jemenským Saná otřásla série sebevražedných atentátů. | foto: Reuters

SANÁ Při pátečních sebevražedných atentátech namířených v době poledních modliteb proti šíitským mešitám v jemenské metropoli Saná zahynulo zřejmě přes 140 lidí a několik stovek dalších utrpělo zranění. Zatím stále není k dispozici konečná bilance. K činu se přihlásil Islámský stát, který vyznává sunnitskou větev islámu.

Svatostánky, které byly terčem útoku, navštěvují hlavně příznivci šíitského kmene Húsíů. Ten v posledních měsících ovládl hlavní město a usiluje o větší podíl na moci v této většinově sunnitské zemi.

Zpravodajské agentury a servery udávají okolo 140 mrtvých. AFP s odvoláním na jemenské ministerstvo zdravotnictví informovala o 142 zabitých a 351 zraněných. AP s odkazem na místní povstaleckou šíitskou televizní stanici uvádí 137 mrtvých a 345 zraněných. Citované zdroje nevylučují, že konečná bilance se ještě zvýší.

Metropolí otřásly čtyři exploze. První atentátník se odpálil v mešitě Badr v jižní části města. V okamžiku, kdy se z ní věřící snažili uprchnout, odpálil se další útočník u jejího vchodu. Další dva sebevrazi zaútočili na mešitu Hašúš na severu Saná.

„Hlavy, nohy a ruce mrtvých lidí byly rozeseté po podlaze mešity,“ řekl agentuře AP Muhammad Ansí, který se účastnil modlitby v mešitě Hašúš. „Krev tekla proudem,“ dodal. Mnoho lidí podle něj zranily padající střepy z rozbitých oken.

K útoku se na Twitteru přihlásil Islámský stát (IS). Pokud se tato informace potvrdí, bude to první útok tohoto radikálního islámského hnutí v Jemenu, poznamenal server BBC. Jemenská odnož IS vznikla v listopadu. Šíitští povstalci dosud vinili z obdobných útoků jemenskou odnož teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), ta již ale podle AP odpovědnost za páteční masakr odmítla. Při posledním velkém útoku na šíity letos v lednu zahynulo přinejmenším 40 lidí.

Zda za útokem IS skutečně stojí, nebylo zatím potvrzeno. Spojené státy oznámily, že masakr prošetřují a ověřují, zda má IS potřebné kapacity ke zkoordinování akce. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest připomněl, že hnutí se často k násilnostem hlásí z propagandistických důvodů. IS se například přihlásil ke středečnímu útoku v Tunisku, kde zahynulo 23 lidí včetně 20 turistů, jeho podíl ale nezávislými zdroji potvrzen nebyl.

Prezidentova rezidence v Adenu se stala terčem útoku neznámého bojového letounu ve čtvrtek. Prezident, který se s vládou stáhl do Adenu z hlavního města v únoru, vyvázl nezraněn. Podle agentury Reuters se letadla nad prezidentovým sídlem objevila i v pátek. Stráž na ně prý vypálila protiletadlové střely.

Hadího administrativa byla v domácím vězení v Saná od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili na vládní budovy. Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit od zkorumpovaného vedení a získat větší podíl na moci. Hadí a vláda rezignovali, prezident po útěku do Adenu však rezignaci stáhl a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.

Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...