26. listopadu 2013 11:31, aktualizováno  12:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krveprolití a chaos ve Středoafrické republice. Francie vysílá vojsko

Středoafričtí vojáci v Bangui | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středoafričtí vojáci v Bangui | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francie vyšle do Středoafrické republiky 1000 vojáků, kteří by měli zastavit rostoucí chaos v zemi. V rozhlasovém rozhovoru to v úterý řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francie má nyní již 410 vojáků na letišti v hlavním městě Středoafrické republiky Bangui.

Středoafrická republika

Středoafrická republika

O vyslání francouzských vojáků do této bývalé francouzské kolonie jednal v pondělí v Paříži středoafrický premiér Nicolas Tiangye s francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem.

Tisícovka francouzských vojáků by měla být rozmístěna ve Středoafrické republice asi na půl roku a měla by doplňovat jednotky ze sousedních zemí, řekl Le Drian stanici Europe 1.

Zločiny proti lidskosti

Prezident Bozizé uprchl do Konga.

François Bozizé

Jeho oznámení následovalo den poté, co náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson varoval před násilím a občanskou válkou ve Středoafrické republice, která patří k nejchudším zemím světa. Skupiny na ochranu lidských práv viní povstalce, kteří v březnu svrhli prezidenta Françoise Bozizého, z řady zvěrstev, včetně vražd, znásilňování a verbování dětských vojáků.

Eliasson v pondělí Radě bezpečnosti OSN řekl, že situace ve Středoafrické republice se zhoršuje tak rychle, že mírové jednotky budou brzy jediným řešením. Podle něj se země stává "živnou půdou pro extremisty a ozbrojené skupiny", stejně jako pro násilí mezi křesťany a muslimy, kteří dosud vedle sebe žili pokojně.

"Vše se odehraje v polovině prosince, po schválení rezoluce v Radě bezpečnosti OSN," řekl v pondělí Tiangye. Role francouzského kontingentu by podle něj měla spočívat v logistické i přímé vojenské podpoře mise afrických vojáků.

Středoafrický premiér připustil, že vytvoření síly schopné prosadit mír v jeho zemi potrvá nějaký čas. Za nejnaléhavější považuje, aby africké a francouzské jednotky dostaly od OSN mandát umožňující i silou nastolit bezpečnosti na celém území země. "Situace se zhoršila a páchají se zločiny proti lidskosti. Je třeba s tím skoncovat co nejdříve," řekl agentuře Reuters.

Středoafrická republika není Mali

Francie nasadila 2800 vojáků v Mali, avšak Le Drian odmítl obě akce srovnávat. "V Mali šlo o útok džihádistů, kteří chtěli změnit Mali v teroristický stát. Tentokrát jde o zhroucení státu, kde existuje potenciál pro náboženské střety," řekl.

Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoli je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se s přestávkami potýká s násilím.

VÍCE ZDE:

Nejnovější napětí v zemi vyvolali převážně muslimští povstalci z hnutí Séléka, kteří koncem března dobyli hlavní město Bangui, převzali moc a sesadili prezidenta Françoise Bozizého, který uprchl do sousedního Kamerunu. Bozizé se moci chopil silou v roce 2003 a v letech 2005 a 2011 vyhrál prezidentské volby, jejichž průběh opozice kritizovala. Jednotky vládnoucího režimu a křesťanští přívrženci exprezidenta Bozizého proti sobě nadále bojují.

Kvůli konfliktu asi desetina z téměř pěti milionů obyvatel prchla ze svých domovů. Představitelé OSN hovoří o tom, že asi 1,5 milionu lidí potřebuje zajistit potravu, vodu, přístřeší a lékařskou péči a půl milionu lidí už hladoví.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.