25. října 2017 8:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kurdové chtějí jednat s vládou v Bagdádu. Navrhují příměří a zmrazení referenda

Irácký premiér Hajdar Abádí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácký premiér Hajdar Abádí. | foto: Reuters

IRBÍL Vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat o zmírnění krize s iráckým centrálním kabinetem v Bagdádu na základě ústavy. Ve středečním prohlášení nabídla zmrazení výsledků zářijového referenda o nezávislosti, vyzvala k okamžitému příměří a k zastavení všech vojenských operací v severním regionu. Jak na návrh zareaguje Bagdád, zatím není jasné.

Premiér Hajdar Abádí v minulých dnech navštívil Saúdskou Arábii a Egypt a teď je očekáván v Turecku. Kurdská vláda také oznámila, že je povinna jednat odpovědně, aby zabránila dalšímu násilí a střetům.

Kurdistán 25. září uspořádal referendum o nezávislosti. Vznik samostatného státu podpořilo 90 procent hlasujících. S tímto hlasováním ostře nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a řada sousedních států, které mají kurdské menšiny a obávají se, že Kurdové teď budou usilovat o nezávislost i na jejich území.

Centrální irácká vláda minulý týden vyslala do sporných oblastí na severu armádu, která převzala území, jež předtím kontrolovali Kurdové a jež leží mimo kurdské autonomní provincie. V rukou Bagdádu je tak nyní Kirkúk a velká ropná pole v jeho blízkosti. Premiér Abádí nařídil armádě obsadit všechna sporná území a převzít kontrolu nad hraničními přechody do Turecka, které leží v kurdské autonomii.

„Boje nepřinesou vítězství nikomu a zemi zcela zničí. Vládě a mezinárodnímu společenství navrhujeme okamžité příměří, zmrazení výsledků referenda, zahájení rozhovorů s federální vládou na základě ústavy,“ stojí v prohlášení vlády iráckého Kurdistánu. Text žádá okamžité ukončení bojů - při přebírání Kirkúku přišlo o život 30 lidí, mezi nimiž byli jak kurdští milicionáři, tak iráčtí vojáci a jejich spojenci.

Kurdové operacemi irácké armády přišli o všechna významná ropná pole, což znamená, že v případě vyhlášení nezávislosti nemají prostředky, aby udrželi hospodářství Kurdistánu na potřebné úrovni.

OSN v úterý obnovila svůj návrh na zprostředkování rozhovorů mezi Bagdádem a Kurdy. Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Irák Jan Kubiš vydal prohlášení, v němž napsal, že přes napětí vytvořené v nedávné době věří, že Irák tuto krizi překoná. Pokud o to obě strany požádají, nabízí zprostředkování dialogu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz