7. listopadu 2019 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli fotkám s mrtvolou bojovníka Islámského státu přišel o plat. Trump jej elitnímu sniperovi vrátil

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než... | foto: NAVY Times

SAN FRANCISCO/PRAHA Elitní odstřelovač amerických speciálních složek Eddie Gallagher byl loni obviněn z vražd civilistů a hrozilo mu doživotí. Vojenský soud jej uznal nevinným, ale degradoval jej za pózování se zabitým džihádistou. Prezident Donald Trump tento týden odstřelovači vrátil plat a možná jej i omilostní.

Edward „Eddie“ Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let. Po návratu ze svého posledního turnusu byl jmenován vrchním velitelem čety v rámci týmu sedmi speciálních jednotek Navy SEAL a obdržel stříbrnou hvězdu, tedy třetí nejvyšší vojenské vyznamenání.

Při loňském slyšení před vojenským soudem jej však jeho kolegové popsali jinak. Gallagher byl podle nich naprosto bezohledný a krvelačný. Tvrdili, že během sedmi operací v Iráku a Afghánistánu odstřelovač Gallagher bezdůvodně střílel do davu civilistů. Měl zastřelit dívku, která se procházela kolem řeky, nebo starého muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku.

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku.

Devětatřicetiletý voják byl také obviněn ze zabití džihádisty, kterému bylo maximálně 17 let. Podle vyšetřovatelů NCIS mladíka ošetřoval jeden z lékařů amerických speciálních složek, jenže najednou k němu Gallagher přiskočil a aniž by cokoliv řekl, jej několikrát bodl nožem do krku a boku.

Poté donutil kolegy vyfotit, jak drží jednou rukou teenagera za vlasy a nůž má v druhé ruce. Jednomu kolegovi pak Gallagher fotografii poslal se zprávou: „Dostal jsem ho svým loveckým nožem.“

Nevinen, ale neměl se fotit

Po desítkách slyšení ale vojenský soud dospěl k závěru, že není dostatek důkazů, které by tato obvinění podpořily. Byl zproštěn viny ve všech bodech obžaloby kromě jediného – pózování s mrtvým mladíkem. Za tento prohřešek byl degradován a kvůli tomu mu byl razantně snížen plat.

Podle serveru Navy Times by tak Gallagher přišel až o 200 tisíc dolarů (4,6 milionu korun) ze svého důchodu.

Americký prezident Donald Trump se ale rozhodl, že soudní verdikt nebude definitivní. Začátkem tohoto týdne vrátil Gallagherovi plat na původní úroveň a pravděpodobně jej omilostní. Podobné rozhodnutí by měl podle televize Fox News Trump učinit ještě dvakrát.

A to v případě plukovníka americké armády Clinta Lorance, jenž byl usvědčen ze zastřelení tří afghánských civilistů v roce 2012, za což si odpykává trest 19 let vězení. A také u příslušníka Zelených baretů majora Matthewa Golsteyna, kterého vyšetřovatelé před devíti lety obvinili ze zavraždění tří podezřelých mužů – údajně měli vyrábět bomby pro Tálibán.

Americké speciální jednotky SEAL.
Americké speciální jednotky SEAL.

„Prezident zde vidí jasnou nespravedlnost,“ uvedl v pořadu Fox and Friends redaktor Pete Hegseth. „Vytrénujete někoho, aby bojoval a zabíjel nepřátele. A pak je zavíráme do vězení, když jdou a zabijí nepřítele způsobem, který se nám nelíbí?“ obhajoval Hegseth prezidentovo rozhodnutí.

Zda bude prezidentovo nařízení definitivní zatím není jasné. Gallagherova rodina i právník jsou ale nadšeni. „Prezidenta jsme nekontaktovali, ale jsme velice vděční za tento krok,“ uvedl pro Navy Times obhájce Timothy Parlatore.

mhMartin Hampejs
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANCIAL CONTROLLER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč