7. listopadu 2019 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli fotkám s mrtvolou bojovníka Islámského státu přišel o plat. Trump jej elitnímu sniperovi vrátil

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než... | foto: NAVY Times

SAN FRANCISCO/PRAHA Elitní odstřelovač amerických speciálních složek Eddie Gallagher byl loni obviněn z vražd civilistů a hrozilo mu doživotí. Vojenský soud jej uznal nevinným, ale degradoval jej za pózování se zabitým džihádistou. Prezident Donald Trump tento týden odstřelovači vrátil plat a možná jej i omilostní.

Edward „Eddie“ Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let. Po návratu ze svého posledního turnusu byl jmenován vrchním velitelem čety v rámci týmu sedmi speciálních jednotek Navy SEAL a obdržel stříbrnou hvězdu, tedy třetí nejvyšší vojenské vyznamenání.

Při loňském slyšení před vojenským soudem jej však jeho kolegové popsali jinak. Gallagher byl podle nich naprosto bezohledný a krvelačný. Tvrdili, že během sedmi operací v Iráku a Afghánistánu odstřelovač Gallagher bezdůvodně střílel do davu civilistů. Měl zastřelit dívku, která se procházela kolem řeky, nebo starého muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku.

Příslušník Navy SEAL Eddie Gallagher v Iráku.

Devětatřicetiletý voják byl také obviněn ze zabití džihádisty, kterému bylo maximálně 17 let. Podle vyšetřovatelů NCIS mladíka ošetřoval jeden z lékařů amerických speciálních složek, jenže najednou k němu Gallagher přiskočil a aniž by cokoliv řekl, jej několikrát bodl nožem do krku a boku.

Poté donutil kolegy vyfotit, jak drží jednou rukou teenagera za vlasy a nůž má v druhé ruce. Jednomu kolegovi pak Gallagher fotografii poslal se zprávou: „Dostal jsem ho svým loveckým nožem.“

Nevinen, ale neměl se fotit

Po desítkách slyšení ale vojenský soud dospěl k závěru, že není dostatek důkazů, které by tato obvinění podpořily. Byl zproštěn viny ve všech bodech obžaloby kromě jediného – pózování s mrtvým mladíkem. Za tento prohřešek byl degradován a kvůli tomu mu byl razantně snížen plat.

Podle serveru Navy Times by tak Gallagher přišel až o 200 tisíc dolarů (4,6 milionu korun) ze svého důchodu.

Americký prezident Donald Trump se ale rozhodl, že soudní verdikt nebude definitivní. Začátkem tohoto týdne vrátil Gallagherovi plat na původní úroveň a pravděpodobně jej omilostní. Podobné rozhodnutí by měl podle televize Fox News Trump učinit ještě dvakrát.

A to v případě plukovníka americké armády Clinta Lorance, jenž byl usvědčen ze zastřelení tří afghánských civilistů v roce 2012, za což si odpykává trest 19 let vězení. A také u příslušníka Zelených baretů majora Matthewa Golsteyna, kterého vyšetřovatelé před devíti lety obvinili ze zavraždění tří podezřelých mužů – údajně měli vyrábět bomby pro Tálibán.

Americké speciální jednotky SEAL.
Americké speciální jednotky SEAL.

„Prezident zde vidí jasnou nespravedlnost,“ uvedl v pořadu Fox and Friends redaktor Pete Hegseth. „Vytrénujete někoho, aby bojoval a zabíjel nepřátele. A pak je zavíráme do vězení, když jdou a zabijí nepřítele způsobem, který se nám nelíbí?“ obhajoval Hegseth prezidentovo rozhodnutí.

Zda bude prezidentovo nařízení definitivní zatím není jasné. Gallagherova rodina i právník jsou ale nadšeni. „Prezidenta jsme nekontaktovali, ale jsme velice vděční za tento krok,“ uvedl pro Navy Times obhájce Timothy Parlatore.

mhMartin Hampejs
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!