Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kypr odebral občanství bratranci Bašára Asada. Kvůli "veřejnému zájmu"

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

DAMAŠEK Kypr odebral občanství syrskému miliardáři a bratranci prezidenta Bašára Asada. Podle kyperského listu Filelefteros, z něhož citovala agentura Reuters, totiž Asadův bratranec Ramí Machlúf nepřestal syrskému prezidentovi poskytovat finanční pomoc.

Machlúf je Asadovým příbuzným ze strany matky a byl donedávna považován za člena nejužšího rodinného kruhu a jednoho z nejvlivnějších Syřanů. Kypr udělil občanství v roce 2011 jemu a později i jeho ženě a třem synům. Loni v srpnu ale kyperská vláda rozhodla občanství rodině odejmout a právní orgány letos rozhodnutí schválily.

Definitivně ale vláda odebrání občanství Machlúfovi stvrdila až tento týden. "Toto rozhodnutí bylo učiněno z veřejného zájmu," řekl mluvčí kyperské vlády.

Sankce za korupci

Machlúf se prý navzdory výzvám k přezkoumání svého případu nedostavil a posílal za sebe právníky ze Sýrie a Paříže. Než v Sýrii začaly v roce 2011 protesty, působil ve více odvětvích, od bankovnictví po mobilní telefony a nemovitosti. Hned na začátku protestů lidé v jihosyrské Dará spálili pobočku jeho firmy Syriatel, která poskytovala mobilní služby.

Na Machlúfa se už od roku 2008 vztahují sankce, které na něj uvalily Spojené státy za korupci. Mezi osoby podléhající sankcím Evropské unie byl zařazen v roce 2011. V červnu téhož roku prohlásil, že končí s podnikáním a bude se věnovat jen dobročinnosti. Zmizel pak z veřejného života a neví se, kde teď je.

O kyperské občanství Machlúf požádal v roce 2009. Podle tamní dokumentace má na ostrově majetek v hodnotě 320 000 eur (8,2 milionu korun) a více než 17 milionů eur má uloženo na pětiletých termínovaných účtech v kyperských bankách.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!