2. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kypr odebral občanství bratranci Bašára Asada. Kvůli "veřejnému zájmu"

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

DAMAŠEK Kypr odebral občanství syrskému miliardáři a bratranci prezidenta Bašára Asada. Podle kyperského listu Filelefteros, z něhož citovala agentura Reuters, totiž Asadův bratranec Ramí Machlúf nepřestal syrskému prezidentovi poskytovat finanční pomoc.

Machlúf je Asadovým příbuzným ze strany matky a byl donedávna považován za člena nejužšího rodinného kruhu a jednoho z nejvlivnějších Syřanů. Kypr udělil občanství v roce 2011 jemu a později i jeho ženě a třem synům. Loni v srpnu ale kyperská vláda rozhodla občanství rodině odejmout a právní orgány letos rozhodnutí schválily.

Definitivně ale vláda odebrání občanství Machlúfovi stvrdila až tento týden. "Toto rozhodnutí bylo učiněno z veřejného zájmu," řekl mluvčí kyperské vlády.

Sankce za korupci

Machlúf se prý navzdory výzvám k přezkoumání svého případu nedostavil a posílal za sebe právníky ze Sýrie a Paříže. Než v Sýrii začaly v roce 2011 protesty, působil ve více odvětvích, od bankovnictví po mobilní telefony a nemovitosti. Hned na začátku protestů lidé v jihosyrské Dará spálili pobočku jeho firmy Syriatel, která poskytovala mobilní služby.

Na Machlúfa se už od roku 2008 vztahují sankce, které na něj uvalily Spojené státy za korupci. Mezi osoby podléhající sankcím Evropské unie byl zařazen v roce 2011. V červnu téhož roku prohlásil, že končí s podnikáním a bude se věnovat jen dobročinnosti. Zmizel pak z veřejného života a neví se, kde teď je.

O kyperské občanství Machlúf požádal v roce 2009. Podle tamní dokumentace má na ostrově majetek v hodnotě 320 000 eur (8,2 milionu korun) a více než 17 milionů eur má uloženo na pětiletých termínovaných účtech v kyperských bankách.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.