Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyrgyzský prezident Žeenbekov rezignoval, chce tak předejít dalším nepokojům v zemi

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov. foto: Fabrizio BenschReuters

Biškek - Po rezignaci kyrgyzského prezidenta Sooronbaje Žeenbekova se ve čtvrtek funkce vzdal i předseda sněmovny Kanatbek Isajev, který měl podle ústavního zákona převzít pravomoci hlavy státu. Oznámil to kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov.
  11:30aktualizováno  17:48

 Zároveň uvedl, že přebírá veškeré povinnosti spojené s prezidentským úřadem, píší agentury Reuters a Interfax. Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.

„Izajev ve čtvrtek podepsal rezignační dopis. Veškeré povinnosti hlavy státu přešly na mě,“ sdělil Žaparov svým podporovatelům. Podle ústavy musí šéf vládního kabinetu do tří měsíců uspořádat nové prezidentské volby, ve kterých sám nesmí kandidovat, píše agentura Reuters.

Prezident Žeenbekov čtrteční odchod z úřadu zdůvodnil tím, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod.

Protestující v Kyrgyzstánu proti prezidentu Žeenbekovi.
Vojáci v Kyrgyzstánu.

„Nedržím se (za každou cenu) moci. Nechci zůstat zapsán v historii Kyrgyzstánu jako prezident, který prolil krev a střílel na své vlastní občany,“ oznámil podle Interfaxu Žeenbekov. Prezident také vyzval předsedu vlády Žaparova a další politické představitele, aby z ulic Biškeku, kde kvůli nepokojům platí výjimečný stav, odvolali své stoupence, a ve městě tak znovu zavládl klid. Žeenbekov je v nedávné historii již třetí kyrgyzský prezident, kterého svrhly hromadné protesty. K odchodu prezidentů vedly revolty v letech 2005 a 2010.

Isajev byl do čela sněmovny jmenován tento týden. Jeho odstoupení požadovaly některé opoziční skupiny, podle kterých by měl prezidentské pravomoci přenechat právě Žaparovi, napsala dříve agentura Reuters.

Nepokoje propukly v Kyrgyzstánu den po volbách ze 4. října. Stoupenci opozice obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také 51letého Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí, jeden člověk zemřel.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...