Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lékaři bez hranic byli vykázáni po Luhansku i z Doněcké lidové republiky

Lékaři bez hranic poskytují i psychickou oporu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři bez hranic poskytují i psychickou oporu. | foto: Lékaři bez hranic

Kyjev Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic byla vykázána ze samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Informovali o tom v pátek podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda tamní proruští povstalci.

Restrikce zahrnuje také českou odbočku organizace. Podle povstalců se ale tentokrát netýká české humanitární organizace Člověk v tísni a Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Už na konci září se museli Lékaři bez hranic (MSF) stáhnout také z Luhanské lidové republiky, druhého regionu, který ovládají proruští separatisté. Tehdy bylo povolení k práci odňato rovněž české organizaci Člověk v tísni, která prý hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku.

„Mohu potvrdit rozhodnutí zrušit její (MSF) akreditaci,“ citovala agentura AFP zástupce Doněcké lidové republiky. Povstalci krok zdůvodnili nespecifikovaným porušením místních zákonů.

Operační ředitel MSF Bart Janssens rozhodnutí označil za znepokojivé a nejasné. Podle ukrajinských médií pracovníci MSF většinou pracovali v doněcké nemocnici na léčbu tuberkulózy a ve věznicích.

Psychotrponí látky

V Luhansku povstalci MSF vinili z nezákonného skladování psychotropních látek, které prý nebyly schváleny v Rusku, ani na Ukrajině.

Informaci o zrušení akreditace MSF v doněckém regionu ČTK potvrdil také ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber.

„Lékaři bez hranic obdrželi písemné oznámení o tom, že jim humanitární komise takzvané Doněcké lidové republiky odebírá povolení pracovat na svém území. Komise svoje rozhodnutí nijak nevysvětlila a neudala ke svému rozhodnutí žádné důvody,“ dělil dnes ČTK Gruber.

„Toto rozhodnutí nás silně znepokojilo, tisíce pacientů tak zůstanou bez přístupu k životně potřebné zdravotní péči. Mimo jiné Lékaři bez hranic pokrývali 77 procent dodávek inzulínu pro nemocné cukrovkou a 90 procent materiálu potřebného pro dialýzu. Nedostatek těchto životně důležitých léků způsobí tisícům lidí závažné komplikace. Fakt, že naše pacienty musíme opustit ze dne na den, je pro nás eticky nepřijatelný,“ uvedl Gruber.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč