Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letiště pod mořem, kungfucianismus a americký strýček Ben. Francouzští maturanti perlí

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský týdeník Le Point přinesl ve zkratce nejzajímavější „objevy“, které letos zazněly u maturitních zkoušek na francouzských středních školách. Od hrubých chyb přes záměny až po zábavné nonsensy. Týkaly se nedostatků v oblasti historie, zeměpisu či filozofie.

Zde je tedy antologie nejzajímavějších nesmyslů, které navíc vyšly v nakladatelství Chiflet & Cie knižně, na celkem 128 stranách.

Podstatná část studentských pochybení je zábavnou záměnou. „V Číně známe tři náboženská vyznání: taoismus, buddhismus a kungfucianismus,“ napsal jeden z žáků, který si do konfucianismu promítl bojový sport kung-fu.

Francouzům zní nepatřičně jiná věta: „Charles de la Gaulle byl prezidentem Francie“ – kde si student k prezidentově jménu de Gaulle přidal i nesprávné „la“.

A jiný příklad: „Americký prezident se setkal se svým francouzským monologem Hollandem,“ zaměnil student podobně znějící slova monolog a kolega. Jiný žák psal, že „prezident Chirac si postěžoval, že jeho předchůdci měli laxativní vztah ke svému vládnutí“. Zde došlo k záměně slov laxní a laxativní, tedy projímavé.

‚Evropa je jako manželství‘

Jindy se jednalo o zjevné nelogismy. „Japonci mají nedostatek místa, to je nutí stavět letiště pod mořem,“ objevilo se v jedné práci. Podle jiného studenta byla „Jihoafrická republika založena v roce 1815 Nelsonem Mandelou“. Zde se asi do vědomostí žáka promítl admirál Nelson.

Zjevně nepravdivá jsou tvrzení, že „mezi největší světová města se řadí Mexiko a Čína“, stejně jako že „počet čínských obyvatel překročil 20 miliard“ či že „oblastí francouzských kolonií byla Indočína, kterou tvořila Indie i Čína“.

Jeden student pokládá omáčku Uncle Ben’s za symbol americké globální dominance – patrně přitom myslí „strýčka Sama“.

Velmi pravdivě ovšem zní věta jednoho studenta, že „Evropa je jako manželství: kdo je venku, chce být uvnitř, kdo je uvnitř, chce se dostat pryč“.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...